Włochy. Exit poll: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne

Świat
Włochy. Exit poll: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne we Włoszech - podał w niedzielę późnym wieczorem Reuters, powołując się na wyniki sondażu exit poll dla włoskiej telewizji RAI. Oznacza to, że premierem Włoch najprawdopodobniej zostanie Giorgia Meloni, liderka partii Bracia Włosi. Jej partia jest w koalicji z Ligą Matteo Salviniego i Forza Italia, której przewodzi Silvio Berlusconi.

Jak podał Reuters, prawicowy blok zdobył między 41 proc. a 45 proc. głosów, co daje mu większość parlamentarną.

 

Partia Bracia Włosi otrzymała 22,5-26,5 proc. głosów, Liga 8,5-12,5 proc. głosów, a Forza Italia 5-9 proc. głosów.

 

Według wyników sondażowych centrolewica na czele z Partią Demokratyczną uzyskała około 26-29 procent głosów.

 

Sukces Meloni oznacza, że na czele włoskiego rządu po raz pierwszy stanie kobieta. 

 

ZOBACZ: Włochy. Richard Gere złoży zeznania w procesie Salviniego, który nie pozwalał migrantom zejść na ląd

 

Partia Bracia Włosi wchodzi w skład koalicji z liderem Ligi Matteo Salvinim i Silvio Berlusconim, trzykrotnym premierem, szefem Forza Italia, którą stworzył trzy dekady temu.

 

Ten wynik oznacza porażkę dla centrolewicowej Partii Demokratycznej, której liderem jest Enrico Letta. 

Kim jest Giorgia Meloni?

Meloni urodziła się w 1977 roku w Rzymie. W wieku 29 lat została wybrana do Izby Deputowanych z listy prawicowego Sojuszu Narodowego i w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu.

 

W 2008 roku w wieku 31 lat została ministrem do spraw młodzieży w czwartym rządzie Silvio Berlusconiego. Była najmłodszym ministrem w historii republiki. Funkcję tę pełniła do upadku gabinetu w 2011 roku.

 

Odeszła z bloku centroprawicy pod wodzą Berlusconiego i w 2012 roku założyła nową partię. Od 2014 roku nosi ona nazwę Fratelli d'Italia, nawiązującą do pierwszych słów włoskiego hymnu. Kierowane przez nią ugrupowanie uważane jest za spadkobiercę Sojuszu Narodowego, powstałego z przekształcenia neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), założonego w 1946 roku.

 

ZOBACZ: Obcięcie funduszy unijnych Węgrom. Jest decyzja Komisji Europejskiej

 

W wieku 15 lat Meloni przystąpiła do młodzieżówki MSI. Zachowało się też nagranie, gdy jako 19-latka w wypowiedzi dla telewizji francuskiej nazwała faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego "dobrym politykiem".

 

Gdy wypominano jej przed laty tę przeszłość, oświadczyła: - Dosyć z tą historią faszyzmu i antyfaszyzmu. Urodziliśmy się blisko lat 80. i 90”. „Będziemy bronić wartości, na jakich opiera się konstytucja i które są bliskie tym, którzy walczyli z faszyzmem - dodała.

 

Od 2020 roku Meloni jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W Parlamencie Europejskim jej ugrupowanie jest w jednej frakcji z Prawem i Sprawiedliwością.

 

Od 2014 roku, gdy Meloni kieruje Braćmi Włochami, nieprzerwanie partia ta jest w opozycji do kolejnych rządów. Nie weszła także do ostatniego gabinetu Mario Draghiego, który w 2021 roku stanął na czele rządu zgody narodowej.

Dobre relacje z Orbanem

Meloni brała udział w inicjatywach w obronie rodziny, przeciwko nadaniu praw parom homoseksualnym. W 2016 roku bez powodzenia startowała w wyborach burmistrza Rzymu.

 

Z jej inicjatywy parlament uchwalił ustawę o obowiązku instalacji w samochodach urządzeń zapobiegających pozostawianiu dzieci w fotelikach. Weszła ona w życie po serii tragicznych zdarzeń, gdy kilkoro zapomnianych przez opiekunów dzieci zmarło w zamkniętych rozgrzanych autach.

 

ZOBACZ: Dariusz Rosati: Komisja pokazała, że nie będzie się patyczkować z Orbanem

 

W 2019 roku Meloni została wybrana na eurodeputowaną, ale zrezygnowała z mandatu i pozostała w Izbie Deputowanych w Rzymie. Gdy wybuchła pandemia Covid-19, wielokrotnie krytykowała ówczesny rząd Giuseppe Contego twierdząc, że nie nadaje się do tego, by stawić czoła kryzysowi.

 

Jest obrończynią wartości narodowych, konserwatywnych, chrześcijańskich. Utrzymywała zawsze dobre relacje z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Ostatnio wyraziła też nadzieję, że zwycięstwo jej formacji we Włoszech doprowadzi do podobno sukcesu ugrupowania Vox w Hiszpanii, z którym - jak dodała - łączą jej partię więzy "szacunku, przyjaźni i lojalności".

 

Kilka lat temu Meloni wywołała kontrowersje doszukując się homoseksualnej relacji w animowanym filmie dla dzieci "Frozen 2".

Przyspieszone wybory we Włoszech

Przyspieszone wybory parlamentarne zostały rozpisane po upadku szerokiej koalicji tworzącej rząd jedności narodowej Mario Draghiego.

 

To pierwsze wybory po wejściu w życie zmian w konstytucji, na mocy których liczbę deputowanych zmniejszono z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200. Według sondaży na zdecydowane zwycięstwo może liczyć blok partii centroprawicowych.

 

Do głosowania w wyborach parlamentarnych uprawnionych było prawie 51 mln obywateli. W całym kraju było 61 tys. komisji wyborczych. Głosy liczyć będzie ponad 180 tys. osób.

 

ap/prz / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie