Wielka Brytania. Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kto pojawi się na uroczystości, a kogo zabraknie?

Świat
Wielka Brytania. Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kto pojawi się na uroczystości, a kogo zabraknie?
AP/Reuters
Na zdj. Andrzej Duda i Joe Biden podczas uroczystości pogrzebowej

W Londynie pojawiło się kilkaset osobistości z całego świata, żeby pożegnać królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II. W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydenci USA Joe Biden, Turcji Recep Tayyip Erdogan, Polski Andrzej Duda czy cesarz Japonii Naruhito. Zabraknie za to m.in. prezydenta Rosji Władimira Putina, przywódcy Chin Xi Jingpinga czy papieża Franciszka.

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 12 czasu polskiego w Opactwie Westminsterskim. Po wielogodzinnych uroczystościach trumna z jej ciałem zostanie złożona - już tylko w obecności najbliższej rodziny - w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Tam pochowani są rodzice królowej i jej mąż, książę Filip.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kto wśród zaproszonych gości?

Pogrzeb królowej ma charakter państwowy, w Wielkiej Brytanii ogłoszono dzień wolny od pracy. Na uroczystościach pojawią się przywódcy i osobistości z całego globu, w sumie około 500 osób. 

 

Swoją obecność potwierdzili m.in. prezydent USA Joe Biden z małżonką, cesarz Japonii Naruhito, prezydent Korei Południowej Jun Suk-yeol, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, premier Australii Anthony Albanese, Nowej Zelandii Jacinda Ardern oraz premier Kanady Justin Trudeau.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Sondaż poparcia dla króla Karola III

 

Na pogrzebie nie zabraknie również przywódców z Europy m.in. prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, Francji Emmanuela Macrona czy Włoch Sergio Mattarella. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, którzy wczoraj oddali hołd królowej. Ukrainę reprezentować będzie żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołena. 

 

W uroczystościach wezmą udział także koronowane głowy, m.in. były król Hiszpanii Jan Karol Burbon, król Niderlandów Wilhelm-Alexander z żoną królową Maximą i matką Beatrycze, księżniczką Niderlandów, a także król Belgii Filip I Koburg z żoną królową Matyldą.

 

W imieniu Unii Europejskiej królową pożegna przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. 

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kogo nie będzie?

Wielka Brytania nie zaprosiła przedstawicieli Rosji, Białorusi, Birmy, a także Afganistanu, Syrii i Wenezueli. Pojawi się za to przedstawiciel Korei Północnej, ale nie będzie to Kim Dzong Un. "Zaproszenie określa rangę przedstawiciela zaproszonego kraju. W przypadku Korei Północnej chodzi o ambasadora" - poinformowała agencja Reutera. 

 

Wśród tych, których zabraknie jest Władimir Putin, który zaraz po śmierci Elżbiety II złożył nowemu królowi kondolencje. Przy okazji pojawił się komunikat, że prezydent Rosji nie weźmie udziału w pogrzebie.

 

Zaproszenie na uroczystości dostał przywódca Chin Xi Jinping co wywołało na Wyspach falę krytyki. Pekin poinformował w sobotę, że będzie reprezentowany przez wiceprezydenta Wang Qishana. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Irytacja Karola III. Tym razem zezłościł się na pióro

 

Wielka Brytania, jak podaje źródło, nie zaprosiła także Alaksandra Łukaszenki, dyktatora z Białorusi, który współpracuje z Rosją podczas inwazji na Ukrainę. 

 

Zaproszone nie zostały także władze Birmy. Wielka Brytania jest jednym z krajów, który formalnie poparł sprawę wniesioną przez Gambię przeciwko Birmie. Celem jest ustalenie, czy birmańska armia dopuściła się działań ludobójczych wobec przedstawicieli ludu Rohingja w latach 2016-2017.

 

Brytyjskie media informują, że również Iran będzie reprezentowany na pogrzebie tylko na szczeblu ambasadora.  

 

W Londynie zabraknie również papieża Franciszka. W piątek informację tę przekazała w oświadczeniu Stolica Apostolska. Watykan reprezentowany będzie przez papieskiego legata. 

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Gdzie oglądać?

Od godz. 10 wydanie specjalne w Polsat News. Transmisja uroczystości pogrzebowych również na polsatnews.pl.

Relację na żywo można śledzić tutaj.

ap/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie