Wielka Brytania. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II przy jej trumnie

Świat
Wielka Brytania. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II przy jej trumnie
AP
Prezydent Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II przy trumnie wystawionej w Westminster Hall. W uroczystościach w Wielkiej Brytanii reprezentuje Polskę wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Do Londynu w niedzielę zaczęli przyjeżdżać zagraniczni goście. Pogrzeb królowej Elżbiety II w poniedziałek.

Prezydencka para udała się do Londynu w niedzielę. Wspólnie z nimi hołd zmarłej królowej oddał również Piotr Wilczek, ambasador RP w Wielkiej Brytanii. Prezydent ma spotkać się także z nową brytyjską premier Liz Truss. 

 

Będzie on jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu odbędą krótkie spotkania z nową szefową brytyjskiego rządu. Pozostali to premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady. Natomiast o godz. 19:00 prezydent RP wraz małżonką wezmą udział w przyjęciu wydawanym przez Króla Karola III dla głów państw i szefów rządów. Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Buckingham.

 

ZOBACZ: Przekop Mierzei Wiślanej. Andrzej Duda: Wielka inwestycja. Polska zwycięża

 

Na pogrzeb królowej zostało zaproszonych około 500 dygnitarzy z zagranicy. Na uroczystości mają pojawić się także głowy państw m.in. z Niemiec, Włoch i Francji. Swoją obecność potwierdzili także m.in. prezydent USA Joe Biden z małżonką, premier Kanady Justin Trudeau czy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

 

Według brytyjskich mediów, Ukrainę ma reprezentować pierwsza dama Olena Zełenska, która od razu po uroczystościach uda się w drogę powrotną na Ukrainę. Z kolei w imieniu Unii Europejskiej do Londynu przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

ZOBACZ WIDEO: Prezydent Duda z małżonką złożył hołd królowej Elżbiecie II

Brak zaproszenia dla przedstawicieli z Rosji

Wielka Brytania do udziału w państwowym pogrzebie nie zaprosiła natomiast przedstawicieli Rosji, Białorusi i Birmy.

 

ZOBACZ: Rosyjska propaganda chciała oczernić Elżbietę II. Użyto nagrania z XIX wieku

 

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 11 londyńskiego czasu w Opactwie Westminsterskim. Będzie miał charakter państwowy, a dzień ten w Wielkiej Brytanii będzie wolny od pracy.

 

Trumna z jej ciałem zostanie złożona - już tylko w obecności najbliższej rodziny - w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Tam pochowani są rodzice królowej i jej mąż, książę Filip.

jsd/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie