Przekop Mierzei Wiślanej. Andrzej Duda: Wielka inwestycja. Polska zwycięża

Polska
Przekop Mierzei Wiślanej. Andrzej Duda: Wielka inwestycja. Polska zwycięża
PAP/Warżawa
Andrzej Duda podczas otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

- Mimo trudnych czasów, zawiłej historii, Polska zwycięża, dziś, tutaj - powiedział podczas uroczystego otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej prezydent RP Andrzej Duda. Dodał, że "Polska nie może pozwolić sobie na to, by być państwem zależnym". Nowy szlak wodny pozwoli ominąć Rosję, będzie też krótszy o niemal 100 km. Koszt całej inwestycji to 1,9 mld zł.

W sobotę 17 września o godzinie 13:00 rozpoczęła się oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Jest to pierwszy etap rządowej inwestycji, polegającej na połączeniu drogą wodną Bałtyku z Zalewem Wiślanym, a docelowo również z portem w Elblągu. Podczas uroczystości przemawiał prezydent RP Andrzej Duda.

 

"Otwarcie tego kanału to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją znaczenie solidarności" - mówił Andrzej Duda w swoim przemówieniu.

Prezydent Andrzej Duda: Polska zwycięża

"Chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia Rzeczypospolitej Polskiej, geopolitycznego w tej części Europy od ponad tysiąclecia, mimo wichrów wojen, które przyginały nas bardzo często do ziemi, mimo milionowych strat w naszym narodzie, mimo osobistych tragedii, które przeżyły polskie rodziny, pokolenia, mimo wszystkich przeciwności, mimo trudnych czasów, mimo lat komunizmu, mimo wszystkiego tego co działo się także i w ciągu ostatnich 30 lat Polska zwycięża. Zwycięża dziś tutaj na Mierzei Wiślanej" - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

 

Dodał, że "otwarcie tej inwestycji, jej zakończenie, uruchomienie i przekazanie do użytkowania; tego szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem, to jest wielkie zwycięstwo Polski, wielkie zwycięstwo patriotów, to jest wielkie zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności i to wewnętrzne i to zewnętrzne - międzypaństwowe"

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o królowej Elżbiecie II: Była ikoną i symbolem potęgi. Miałem zaszczyt ją poznać

 

"Każda wielka inwestycja wiąże się z tym, że jest ona atakowana; powody są różne, ale wiele z nich, to także powody podszyte wielkim złem" - powiedział Andrzej Duda.

 

 

Prezydent podkreślił, że "państwo, które rozumie swój potencjał, swoją historię i swoje znaczenie, nie może sobie pozwolić na to, by być państwem zależnym, nie może sobie pozwolić na to, by ktoś inny decydował o jego ważnych, strategicznych sprawach".

 

"Tak było przez cały ten ogromnie trudny okres od 1945 roku, kiedy wpłynąć tutaj na Zalew Wiślany nie można było bez de facto zgody rosyjskiej" - mówił prezydent.

 

"Wiemy wszyscy, ile na przestrzeni tych dziesięcioleci było problemów, trudności, bardzo często sztucznie tworzonych tylko po to, by uniemożliwić tę komunikację, by uniemożliwić należyte funkcjonowanie polskim ośrodkom zlokalizowanym nad Zalewem Wiślanym, jak choćby Elblągowi, gdzie port elbląski de facto popadł w zapomnienie przez te wszystkie problemy, które przez całe lata były piętrzone i uniemożliwiały normalną żeglugę" - podkreślał Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: Nie wiedziałem, że agentura Putina jest tak liczna

 

Duda przypomniał, że o kwestii przekopu mówili prezes PiS Jarosław Kaczyński, zwłaszcza w czasach jako prezes Rady Ministrów w latach 2006-2007.

 

"Nie udało się wtedy tej inwestycji zrealizować. Czas był zbyt krótki, a zamierzenie inwestycyjne ogromne. Ponowne zwycięstwo w 2015 roku umożliwiło realizację tej wielkiej idei i przystąpiono do przygotowania tego procesu w zasadzie od razu" - dodał prezydent i przypominał, że kolejne etapy inwestycji, a także zaznaczył, że zakończą się one w 2023 roku.

Andrzej Duda: Wierzę, że po tej inwestycji będą kolejne

"Wierzę głęboko, że po tej inwestycji, która jest oddawana dziś do użytku, będą następne - tunel w Świnoujściu, który budujemy, czy Centralny Port Komunikacyjny i wszystkie związane z nim inwestycje" - mówił prezydent.

 

Andrzej Duda dodał, że przekop jest drugą wielką inwestycją od 2015 roku.

 

"Myślę o wsparciu dla polskich rodzin, o programie 500+, bo to była i jest inwestycja. Ta jest druga, a za nią będą kolejne tunele, które dzisiaj budujemy, zwłaszcza ten, który budujemy, by połączyć Świnoujście, gdzie do tej pory była tylko droga wodna, a duża część miasta była odłączona fizycznie od Polski" - mówił podczas przemówienia.

 

"Wierzę głęboko, ze dalej będzie Centralny Port komunikacyjny i wszystko to, co z nim związane - wielkie inwestycje kolejowe i drogowe, które będą kolejnym impulsem rozwojowym dla naszego kraju. Nie słuchajcie wszystkich tych, którzy mówią, że zbudowanie tej inwestycji, tego kanału przez Mierzeję to były tylko zainwestowane pieniądze. One się zwrócą, one już się zwracają - poprzez wzrost wartości ziemi na tym obszarze, poprzez rozwój miast leżących nad Zalewem. One będą się zwracały przez rozwój i wzrost zamożności całej tej części naszego kraju. To procesy, które są nieuchronne - w sensie pozytywnym - powiedział Andrzej Duda.

 

Podczas uroczystości przemawiali także m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i oraz premier Mateusz Morawiecki. Ich przemowy można przeczytać tutaj.

Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Celem przedsięwzięcia jest m.in. zwiększenie atrakcyjności gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście a także innych portów Zalewu Wiślanego. Jak podkreślają rządzący, kluczowym aspektem inwestycji jest także zyskanie niezależnego od Rosji przejścia z Zalewu na Bałtyk. "Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność" - zapewniają władze.

 

"Otwieramy przekop Mierzei Wiślanej, na ten moment czekaliśmy wiele lat. 17 września uruchomiony zostanie Kanał Żeglugowy. W tym dniu statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i co najważniejsze do portu morskiego w Elblągu. W ten sposób zakończy się pierwszy, najważniejszy etap tej inwestycji" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Antoniemu Macierewiczowi należałby się medal

 

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wynosi blisko 25 kilometrów. Samo przejście przez Zalew Wiślany to nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg - także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

 

Kanał, podobnie jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 metrów głębokości. Droga wodna zaprojektowana została dla statku o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.

 

 

Cześć pierwsza inwestycji obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym, budynków technicznych, w tym Kapitanatu Nowy Świat wraz z instalacjami, parkingami, a także punktem widokowym.

 

Rząd podkreśla, że sercem inwestycji jest wanna szczelna śluzy. Jest to komora o długości 230 metrów, szerokości 25 metrów, głębokości 6,5 metra do lustra wody i 2,5 metra ponad lustro.

 

Łącznie w ramach budowy śluzy powstały cztery bramy, służące do jej zamykania. Każda z nich złożona jest z sześciu segmentów, z kolei każdy segment - z 730 elementów. Jedna brama waży około 160 ton, a najcięższy z jej elementów 33,56 ton.

mms / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie