Mierzeja Wiślana. Premier Morawiecki na otwarciu kanału krytykuje Tuska

Polska
Mierzeja Wiślana. Premier Morawiecki na otwarciu kanału krytykuje Tuska
Polsat News
Premier Morawiecki na otwarciu kanału przez Mierzeję Wiślaną skrytykował Donalda Tuska

- Zrywamy ostatnie pęta naszej niezależności od Rosji - powiedział na oficjalnej uroczystości otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej Mateusz Morawiecki. Premier skrytykował także lidera PO Donalda Tuska. - Jesteśmy świadkami przefarbowania tego człowieka na polskiego patriotę - ocenił. Na otwarciu przemawiał także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W sobotę 17 września o godzinie 13:00 rozpoczęła się oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Jest to pierwszy etap rządowej inwestycji, polegającej na połączeniu drogą wodną Bałtyku z Zalewem Wiślanym, a docelowo również z portem w Elblągu. Na inauguracji przemawiali oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, także prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

 

- Otwierany dziś kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. To droga wolności, nowych szans i nowych możliwości - ocenił premier Morawiecki. 

 

- Zrywamy dzisiaj, symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej w gruncie rzeczy zależności, naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Federacji Rosyjskiej - powiedział szef rządu.

Premier: Dążenie do Polski silnej i niezależnej

Podkreślił też, że Morze Bałtyckie jest wielką szansą Rzeczypospolitej.

 

- Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną jest świadectwem woli, sprawczości, dążenia do Polski silnej, niezależnej i suwerennej - zaznaczył Morawiecki.

 

ZOBACZ: Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego ws. stawek za prąd. Wchodzi "tarcza solidarnościowa"

 

Dodał, że "gdyby Polska szła wzdłuż tego, co było geopolityczną wizją naszych poprzedników i naszych oponentów, to dziś bylibyśmy w pełnej zależności od Rosji i od Niemiec. 

 

- I niech ta historyczna pamięć - kto, jak i dlaczego doprowadził do tej symbolicznej inwestycji, ale także te ostatnie dni, te ostatnie tygodnie niech będą świadectwem jednego, że kiedy nasi poprzednicy de facto świadomie wtłaczali nas w pewne ramy zależności, to my stoimy na straży niezależności i suwerenności państwa polskiego i polskich szans - zauważył szef rządu.

 

ZOBACZ WIDEO: Mateusz Morawiecki na otwarciu kanału przez Mierzeję Wiślaną

Morawiecki skrytykował Tuska: Był wielkim sojusznikiem Merkel i Putina

Wyjaśnił także uważam przeprowadzenie inwestycji za "symboliczną drogę" - Bo dziś spotykamy się we wrześniu 2022 roku, ale był też inny wrzesień, 13 lat temu. Kiedy ówczesny premier podpisał umowę samoograniczającą prawa RP do Zalewu Wiślanego. Podpisał ją z Władimirem Putinem. Ten człowiek mówił o tym kanale żeglugowym, że to polityczny trik PiS, a jego główny doradca mówił, że to największy nonsens gospodarczy - podsumował Morawiecki.

 

W jego ocenie "o tym trzeba szczególnie pamiętać w tych dniach, bo jesteśmy świadkami specjalnej operacji, specjalnej operacji politycznej, operacji przefarbowania, przefarbowania tego człowieka i tej grupy politycznej, przefarbowania na polskiego patriotę. On był wielkim sojusznikiem i przyjacielem Angeli Merkel i sojusznikiem Putina - dodał.

 

ZOBACZ: Tusk wezwał Niemcy do większej pomocy Ukrainie. Szefernaker: Jest koniunkturalistą

 

Donald Tusk przekonywał na konferencji prasowej w 2013 roku, że powrót do koncepcji przekopu Mierzei Wiślanej to tylko element kampanii wyborczej. Twierdził, że to polityczny trik i powątpiewał w sens ekonomiczny takiej inwestycji. 

 

- Strach pomyśleć, co będą chcieli przekopać nasi oponenci, bieg jakiej rzeki będą chcieli zmienić, by wygrać wybory. Ja zaproponowałbym kąpiel w Zalewie Wiślanym, woda jeszcze jest chłodna i może trochę to ostudzi te imperialne pomysły - mówił premier Tusk w 2013 roku.

Kaczyński: To efekt woli, inspirowanej patriotyzmem

Podczas otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną wypowiedział się także Jarosław Kaczyński.

 

- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej to efekt woli, inspirowanej patriotyzmem - oświadczył prezes PiS podczas uroczystego otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję.

 

Jak dodał, chodzi zarówno o patriotyzm "ogólnopolski, odnoszący się do państwa, prowadzący do wniosków, że nie możemy być zależni i sami decydować o własnych sprawach i terytorium", jak i patriotyzm lokalny mieszkańców Warmii i Mazur.

 

ZOBACZ: Wiatraki giganty na morzu. Wytworzą tyle prądu, ile elektrownia atomowa

 

- Patriotyzm mieszkańców Warmii i Mazur, tych wszystkich, którzy chcieli by ta ziemia się rozwijała, a port elbląski mógł być 4. portem Rzeczypospolitej i mógł przyczyniać się do rozwoju, i do walki z klęską, która tak długo prześladowała tę ziemię - klęski bezrobocia - powiedział prezes PiS.

 

- Wierzę, że to początek czwartego portu Rzeczypospolitej. Wierzę, że to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi. Ale przede wszystkim wierzę, że to kolejny akt tego, co było przez bardzo długie lata naszym marzeniem, także po 1989 roku, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna i naprawdę była silnym, poważnym, liczącym się państwem - podsumował Kaczyński.

 

ZOBACZ WIDEO: Jarosław Kaczyński na otwarciu kanału przez Mierzeję Wiślaną

Przekop kanału przez Mierzeją Wiślaną

Przekop przez Mierzeją Wiślaną to pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Następnego dnia kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających.

 

Celem przedsięwzięcia jest m.in. zwiększenie atrakcyjności gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście a także innych portów Zalewu Wiślanego. Jak podkreślają rządzący, kluczowym aspektem inwestycji jest także zyskanie niezależnego od Rosji przejścia z Zalewu na Bałtyk. "Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność" - zapewniają władze.

 

Nowy szlak wodny pozwoli ominąć Rosję, będzie też krótszy o niemal 100 km. Koszt całej inwestycji to 1,9 mld zł.

 

Więcej w temacie można przeczytać tutaj.

jsd/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie