Ruszają szczepienia czwartą dawką szczepionki. Kto może się zapisać?

Polska
Ruszają szczepienia czwartą dawką szczepionki. Kto może się zapisać?
Polsat News
Szczepienie czwartą dawką będzie nowym preparatem, który jest wymierzony w Omikron w wersji BA.1.

Od piątku 16 września Ministerstwo Zdrowia wprowadziło szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12. roku życia, które przyjęły podstawowy schemat szczepień.

"W nocy wystawiliśmy ponad 5,7 mln e-skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą. Ponad 30 tys. osób już się na szczepienie zapisało" - poinformował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Jak dodał, "punkty szczepień wystawiły do dziś w kalendarzach 353 tys. wolnych terminów na dawkę BA.1.". Przekazał również, że w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych" znajduje się milion dawek nowych szczepionek.

 

 

Z kolei Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do dzisiejszego poranka punkty szczepień zamówiły prawie 400 tys. dawek nowego preparatu.

 

Kto "bezwzględnie" powinien się szczepić? 

- Szczepienia zwłaszcza tą dawką przypominającą są niezbędnie konieczne. Zwłaszcza dla ludzi od 50 roku życia - podkreślił w Polsat News  prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat. Zaznaczył tutaj, że z raportów sporządzanych w Stanach Zjednoczonych wynika, że 9/10 zgonów spowodowanych COVID-19 dotyczy osób powyżej 50 roku życia. Praktycznie 90 proc. hospitalizowanych z powodu tej choroby to także pacjenci z tej grupy wiekowej. 

 

 

- Jeżeli ktoś z nas ma wiele chorób np. cukrzycę, chorobę serca, nerek, albo jakieś zaburzenia immunoloigczne, te osoby bezwzględnie, niezależnie ile mają lat, powinny się szczepić, powinny w sposób wskazany przez lekarza - tłumaczył. 

Szczepionki przeciw COVID-19. Kiedy druga dawka przypominająca?

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ocenił stan pandemii w Polsce i w Europie oraz zapowiedział kolejne działania mające na celu przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi pandemii. - W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem liczby zakażeń. To związane oczywiście z powrotem zwykłych aktywności, tj. praca czy powrót dzieci do szkół - mówił minister. Dodał, że choć widać zwiększenie liczby zakażeń w ciągu doby, to po stronie liczby pacjentów hospitalizowanych nie widać wzrostu. 

 

Zapowiedział, że od 16 września wprowadzone zostaną szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12. roku życia, które przyjęły podstawowy schemat szczepień. - W ten sposób uzupełniamy te dotychczasowe zalecenia dotyczące osób z upośledzoną odpornością i osób w wieku powyżej 60 roku życia - dodał. 

 

ZOBACZ: Niemcy. Zmiany statusu osoby w pełni zaszczepionej. Blisko 12 milionów osób z problemami

 

- Dla tej pierwszej grupy wystawiliśmy już ponad 5 mln skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą. 1,6 mln skorzystało. Dopisując grupę powyżej 12. roku życia jutro wystawimy dla skierowania dla kolejnych 5,8 mln osób, czyli całkowita uprawniona do szczepień grupa pacjentów to jest blisko 11 mln pacjentów, z czego 1,5 mln osób zaszczepionych - mówił szef resortu zdrowia.

Niedzielski: Kolejna dawka szczepionki będzie nowym preparatem

Minister zdrowia zapowiedział też, że szczepienie czwartą dawką będzie już nowym preparatem, który jest wymierzony w Omikron w wersji BA.1.


- Jeśli chodzi o dostawy tej nowej wersji to na wrzesień mamy zagwarantowane 4 mln preparatów z czego mniej więcej pół na pół od dwóch różnych firm. Około 2 mln ze strony Pfizera i 2 mln ze strony Moderny - poinformował.

 

ZOBACZ: Moderna pozywa Pfizera. Chodzi o technologię szczepionek przeciw COVID-19

 

Szef resortu zdrowia oświadczył też, że w ostatnich dniach EMA (Europejska Agencja Leków - red.) podjęła decyzję o dopuszczeniu szczepień przeciwko wariantowi BA.4 i BA.5.

 

- Obie firmy deklarują, że już finalizują procesy pod kątem tego wariantu. Bardzo ważne jest to, że obydwie te szczepionki są oceniane w badaniach jako równie skuteczne przeciwko Omikronowi - zaznaczył Niedzielski.

 

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie