Wielka Brytania. Kondukt z ciałem królowej Elżbiety II dotarł do Pałacu Westminsterskiego

Świat
Wielka Brytania. Kondukt z ciałem królowej Elżbiety II dotarł do Pałacu Westminsterskiego
Reuters
Kondukt żałobny z trumną z ciałem królowej

W środę po godz. 16 do Pałacu Westminsterskiego dotarł kondukt z ciałem królowej Elżbiety II. Za trumną szli członkowie rodziny królewskiej na czele z Karolem III, a licznie zgromadzeni na ulicach londyńczycy żegnali zmarłą monarchinię.

Kondukt wyruszył z Pałacu Buckingham o godz. 15:22 czasu polskiego. Trumna przykryta królewskim sztandarem przejechała w asyście królewskiego oddziału artylerii i członków rodziny królewskiej. Na czele szedł Karol III m.in. wraz z rodzeństwem - Anną, Andrzejem i Edwardem oraz synami - następcą tronu - księciem Williamem i księciem Harrym. 

 

Co chwilę słychać było salwy armatnie. Huk pierwszych wystrzałów rozległ się w momencie wyprowadzania trumny z Pałacu Buckingham. 

 

Trumna z ciałem Elżbiety II wystawiona została w Pałacu Westminsterskim, siedzibie brytyjskiego parlamentu, gdzie pozostanie do dnia pogrzebu.

 

Trasa liczyła 1800 m, na jej szlaku pojawiły się tłumy londyńczyków żegnających Elżbietę II. 

 

 

Bezpośrednio za trumną idą dzieci królowej Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Dwaj synowie króla: następca tronu, książę William i książę Harry; syn księżniczki Anny, a zarazem najstarszy wnuk królowej Peter Philips, mąż księżniczki Anny wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucesteru Ryszard oraz David Armstrong-Jones, syn młodszej siostry Elżbiety II, również już nieżyjącej księżniczki Małgorzaty.

Śmierć królowej Elżbiety

8 września 2022 roku, w wieku 96 lat zmarła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii i głowa 14 państw Wspólnoty Narodów. Na brytyjskim tronie zasiadała przez 70 lat. Monarchini w ostatnich dniach przebywała w swojej rezydencji w Balmoral w Szkocji.

 

W czwartek Pałac Buckingham informował, że królowa znajduje się w złym stanie zdrowia i lekarze są zaniepokojeni. 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie