Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa na wschodzie. "Szokująca skala porażki Rosjan"

Świat
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa na wschodzie. "Szokująca skala porażki Rosjan"
EPA/UKRAINE DEFENSE MINISTRY/Twitter/ISW
Ukraińskie flagi w jednej z odbitych miejscowości

Skala porażki jest szokująca zarówno dla dowódców, jak i przywództwa politycznego. Widać, że Putin i dowódcy nie mają zbyt wielu opcji - ocenił w Polsat News w programie "Dzień na Świecie" dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Skala tej porażki na froncie, tego tempo wycofywania się rosyjskich sił, upadki morale, niezdolności do obrony, do podjęcia jakichś działań defensywnych, nie mówiąc już o przejściu do kontrataku, jest szokujące zarówno dla dowódców, jak i przywództwa politycznego - mówił dr Wojciech Lorenz. - Widać, że Putin i dowódcy nie mają zbyt wielu opcji - dodał.

 

Pytany o rosyjskie odpowiedzi na ukraiński atak, powiedział, że "zostały odpalone rakiety 'Kalibr' z okrętów podwodnych, między innym na Morzu Czarnym i pewnie także z innych miejsc jakieś pociski uderzające faktycznie w infrastrukturę krytyczną. Także w obiekty cywilne". 

 

- To są nieliczne narzędzia presji, nacisku, które Rosja może wykorzystywać, czyli taka próba terroru, zastraszenia, ale oczywiście to nie będzie dawało żadnych skutków, bo widać, że Ukraina jest zmobilizowana, przywództwo polityczne jest silne, ma bardzo silne poparcie społeczne - mówił Lorenz.

"Zaczynamy mówić o tym, że Ukraina może wygrać"

Wyjaśniał, że z pozoru małe sukcesy mają wielkie znaczenie dla całości konfliktu. - Rzeczywiście droga do zwycięstwa jest daleka, potem w ocenie historycznej okazuje się, że podobne bitwy miały ogromne znaczenie na zwycięstwo, bo wpłynęły w takim stopniu na morale. Z jednej strony zmobilizowanie morale strony, która się broni, a z drugiej strony na osłabienie morale państwa-agresora, w tym wypadku Rosji, że rzeczywiście zaczynamy mówić o tym, że Ukraina może wygrać - ocenił.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosjanie ostrzelali cywilną infrastrukturę krytyczną

 

- Zwycięstwo już władze ukraińskie zaczynają śmielej definiować, niż do tej pory. Bo oczywiście ta narracja koncentrowała się na tym, że musimy przewrócić integralność terytorialną łącznię z Krymem - wyjaśniał Lorenz. 

 

WIDEO: Kontrofensywa Ukraińców. "Szokująca skala porażki Rosjan"

 

Odnosząc się do pytania o pozycje negocjacyjną Ukrainy, odparł, że "apetyt wzrósł, poprzeczka została podniesiona i Ukraińcy będą z Rosją o wiele twardziej negocjować".

Odpowiedzi Rosjan 

W niedzielę w godzinach wieczornych Rosjanie ostrzelali Charków. W wyniku ataku zginęła co najmniej jedna osoba - informuje Unian, cytując lokalne służby ratunkowe. Była to odpowiedź Rosji na ostatnie sukcesy Ukrainy.

 

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazała w komunikacie, że obecnie sytuacja jest pod kontrolą, "mimo wysiłków wroga, by wpłynąć na sytuację na froncie poprzez uderzanie w obiekty infrastruktury krytycznej".

laf/zdr/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie