Kontrofensywa Ukraińców. Żołnierze odśpiewali hymn w Charkowie

Świat
Kontrofensywa Ukraińców. Żołnierze odśpiewali hymn w Charkowie
Twitter
Ukraina. Żołnierze śpiewają hymn przed rozpoczęciem ofensywy

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym żołnierze śpiewają ukraiński hymn przed rozpoczęciem ofensywy w Charkowie. Od kilku dni Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą kontrofensywę, wyzwalając spod rosyjskiej okupacji kolejne miasta. - Kontrofensywa jest na najlepszym etapie od początku inwazji - mówił korespondent Polsat News w Ukrainie Mateusz Lachowski.

Na nagraniu z Charkowa widać, jak grupa żołnierzy przed rozpoczęciem ofensywy zgromadziła się, by wspólnie zaśpiewać ukraiński hymn. Zebranie na miejscu Siły Zbrojne Ukrainy mają ze sobą flagę, umieszczoną w centrum oddziału.  

 

Wideo zdobywa ogromną popularność w sieci.

 

Udana ofensywa na wchodzie

- Kontrofensywa jest na najlepszym etapie od początku inwazji. Jeżeli chodzi o wschód, obwód charkowski, stało się coś, czego nikt się nie spodziewał, czyli żołnierze wbili się na kilkanaście kilometrów na teren kontrolowany przez wroga - mówił Mateusz Lachowski na antenie Polsat News. 

Na ten moment pojawiają się różne informacje na temat tego, jak daleko przesunęły się siły ukraińskie, mówi się nawet o 70 km do przodu od pozycji wyjściowych. W sieci pojawiły się zdjęcia, na których żołnierze znajdują się w centrum Kupiańska.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Ukraińcy weszli do Kupiańska

 

Kupiańsk był celem ukraińskiej armii – miasto to jest wykorzystywane przez Rosjan jako punkt przerzutowy sprzętu wojskowego na Donbas. Jak podkreślił reporter, siły ukraińskie już w piątek otoczyły wojska rosyjskie w mieście Izium.

 

WIDEO. Ukraina. Ofensywa w obwodzie charkowskim

Ukraińska ofensywa na południu

Od początku września siły ukraińskie prowadzą także ofensywę na południu kraju. - W dwóch miejscach wbili się w pozycje rosyjskie, na kilka, a później na kilkanaście kilometrów - przekazał Lachowski.

Według najnowszych informacji, ukraińscy żołnierze najprawdopodobniej przesunęli się do przodu, otaczając siły rosyjskie na północnej stronie Dniepra za miejscowością Suchistawo. - Siły rosyjskie od zachodu i północy otoczone przez odziały ukraińskie, a od wschodu przez Dniepr. Rzeka odcina ich od zgrupowań rosyjskich znajdujących się na Krymie. Dniepr jest rzeką szeroką, wszystkie mosty zostały tam zniszczone. Oznacza to, że 25 batalionów zostało otoczonych - dodał. 

- Rosjanie przerzucili z obwodu charkowskiego siły, by bronić się przed kontrofensywą na południu. Wtedy siły ukraińskie wbiły się sześcioma brygadami w ich pozycje i odnieśli ogromne sukcesy, teraz Rosjanie prawdopodobnie próbują przerzucać oddziały z południa, a Ukraińcy to wykorzystują - powiedział Mateusz Lachowski 

anw / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie