Irlandia. Nauczyciel Enoch Burke w więzieniu. Odmówił "nazywania chłopca dziewczynką"

Świat
Irlandia. Nauczyciel Enoch Burke w więzieniu. Odmówił "nazywania chłopca dziewczynką"
Wikimedia Commons/ Brian Shaw, Twitter/guides_way
Irlandzki nauczyciel aresztowany. Nie chciał używać neutralnych zaimków

Irlandzki nauczyciel języka niemieckiego nie zgodził się na używanie neutralnych płciowo zaimków w stosunku do transpłciowego ucznia, za co został zawieszony, zakazano mu nauczania i przebywania na terenie szkoły. Enoch Burke nie zastosował się jednak do tej decyzji i trafił do więzienia. - Kocham moją szkołę, ale jestem tu dzisiaj, bo nie nazwałbym chłopca dziewczynką - mówił w sądzie.

Wilson's Hospital School, w której pracował aresztowany nauczyciel to szkoła położona w hrabstwie Wesmeath. Placówka została założona w 1761 roku, co czyni ją najstarszą uczelnią w hrabstwie. Jest kierowana przez autonomiczną prowincję Kościoła Anglikańskiego.

 

Nauczyciel języka niemieckiego Enoch Burke został aresztowany dzień przed jesiennym powrotem uczniów do szkół. Powodem jego zatrzymania było złamanie wydanego w ubiegłym tygodniu sądowego zakazu, który zabraniał mu nauczania, a nawet przebywania w Wilson's Hospital School - poinformował Daily Mail. 

 

Mimo zakazu "przyszedł, by pracować"

Spór na linii nauczyciel-szkoła rozpoczął się w chwili, gdy Burke odmówił używania zaimka "oni" zamiast "on" w stosunku do jednego z uczniów. Prośbę, do której przychyliła się szkoła, wystosował zarówno sam uczeń, jak i jego rodzice.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Nauczyciel zaglądał uczennicom pod spódnice. Aparat ukrył w długopisie

 

Nauczyciel miał przebywać na płatnym urlopie i nie pojawiać się w szkole do chwili, gdy zakończy się postępowanie dyscyplinarne w jego sprawie. Mimo tego pojawił się w placówce, usiadł w pustej klasie twierdząc, że "przyszedł tu, by pracować". Na miejscu pojawili się policjanci, którzy zatrzymali Burke.

Nauczyciel w więzieniu: Robimy to z ciężkim sercem

Szkoła zdecydowała się wejść na drogę sądową. - Wnioskujemy o umieszczenie pana Burke w więzieniu z ciężkim sercem, ale nie mamy wyboru, ponieważ nie stosuje się on do sądowego zakazu - mówił na rozprawie adwokat reprezentujący Wilson's Hospital School.

 

- Pan Burke świadomie łamie zakaz, wyrażając pogardę dla tej decyzji i dając jasno do zrozumienia, że jeśli nie zostanie osadzony w więzieniu będzie pojawiał się w szkole. To tworzy jednocześnie obawy, że lekcje będą zakłócane - powiedział.

Enoch Burke: Motto tej szkoły to "czyny, nie słowa"

W trakcie rozprawy Burke mówił: Jestem nauczycielem i nie chcę iść do więzienia. Chcę być w mojej klasie, gdzie byłem dziś rano kiedy mnie aresztowano. Wyjaśnił też, dlaczego odmówił zwracania się do ucznia neutralnymi zaimkami. 

 

- Kocham moją szkołę, jej motto to "czyny, nie słowa", a ja jestem tu dzisiaj, bo powiedziałem, że nie nazwałbym chłopca dziewczynką - mówił. 

 

ZOBACZ: Collegium Intermarium ma 15 studentów i 38 wykładowców. Reklamuje się jako uczelnia "elitarna"

 

Dodał, że wynika to z jego chrześcijańskich przekonań. - Transpłciowość jest sprzeczna z świętymi pismami, sprzeczna z etosem kościoła irlandzkiego i mojej szkoły - ocenił. 

Burke: Przekonania religijne to nie wykroczenie

Burke mówił też, że "jego przekonania religijne nie są i nigdy nie będą rażącym wykroczeniem". - Nigdy się ich nie wyprę, nie zdradzę ich i nie ugnę się przez nakazem, który by tego ode mnie wymagał. Po prostu nie mogę tego zrobić - powiedział. 

 

Odnosząc się do decyzji o zawieszeniu Burke powiedział: Jest to nierozsądne i niesprawiedliwe. - To umniejsza powadze tego środka - ocenił, zaznaczając, że zawieszenie to "poważny krok".

 

- To szkodzi mojemu dobremu imieniu, zwłaszcza jako nauczyciel, który jest blisko z lokalną społecznością i jest lubiany przez uczniów - mówił. To zostawia plamę na czymś tak nieskazitelnym jak edukacja - dodał.

Nauczyciel w więzieniu. "To istne szaleństwo"

Nauczyciel pytał też, "jak mógłby wrócić do szkoły i przychylić się do czegoś, co uważa za oczywiste zło".

 

ZOBACZ: USA. Nauczycielka wciągnięta do samochodu podczas joggingu. Zatrzymano porywacza Elizy Fletcher

 

- To jest naruszenie mojego sumienia. W całym kraju nauczyciele są zmuszani do używania zaimków "oni" zamiast "on" lub "ona" - mówił. - Osadzenie mnie w więzieniu z tego powodu to czyste szaleństwo - dodał.

 

Sędzia ogłaszając decyzję zaznaczył, że nie orzekał "co do meritum argumentów pana Burke dotyczących jego przekonań czy zawieszenia, ale w kontekście umyślnego naruszenia zakazu sądowego". Dodał, że może on w każdej chwili oczyścić się z zarzutów, przyjmując zakaz przebywania na terenie szkoły i nauczania w niej. 

 

Na jutro zaplanowano kolejną rozprawę, tym razem dotyczącą zasadności zawieszenia Enocha Burke.

mst/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie