Wojna w Ukrainie: Rosja blokuje porozumienie nuklearne ONZ

Świat
Wojna w Ukrainie: Rosja blokuje porozumienie nuklearne ONZ
Ralf1969 - Praca własna, CC BY-SA 3.0
Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Rosja zablokowała porozumienie w ONZ, którego celem było wzmocnienie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Moskwa sprzeciwiła się klauzuli o kontroli nad elektrownią w Zaporożu w Ukrainie.

Brak zgody na wspólne oświadczenie po czterech tygodniach debaty i negocjacji między 151 krajami na forum ONZ w Nowym Jorku jest ostatnim ciosem w nadzieje na utrzymanie reżimu kontroli zbrojeń i powstrzymanie odrodzonego wyścigu zbrojeń - pisze "The Guardian".

 

Sesja zamykająca została przełożona na ponad cztery godziny z powodu odmowy przez Rosję zgody na oświadczenie o poparciu dla NPT, które zawierało wzmiankę o elektrowni atomowej w Zaporożu, okupowanej przez siły rosyjskie w pobliżu linii frontu na południu Ukrainy. 

 

ZOBACZ: Mariupol: Rosjanie założyli obóz dla dzieci. "Piorą mózgi i uczą strzelać"

 

W akapicie końcowego projektu tekstu z piątku podkreślono "najważniejsze znaczenie zapewnienia kontroli przez właściwe organy Ukrainy nad obiektami jądrowymi takimi jak elektrownia jądrowa w Zaporożu".

 

Delegacja rosyjska jako jedyna wypowiedziała się przeciwko uzgodnionemu tekstowi, ale za załamanie konferencji obarczyła Ukrainę i jej "protektorów", nazywając negocjacje "jednostronną grą". Po wygłoszeniu oświadczenia delegacja rosyjska wyszła z sali ONZ.

Zawarte w 1968 roku porozumienie

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jest porozumieniem zawartym w 1968 roku, w którym państwa posiadające broń jądrową zobowiązały się do rozbrojenia, podczas gdy państwa nieposiadające broni jądrowej obiecały jej nie nabywać. W tym czasie istniało pięć uznanych mocarstw nuklearnych, chociaż Izrael do tego czasu potajemnie opracował własną broń. 

 

Jest to druga organizowana co pięć lat konferencja przeglądowa, na której nie udało się wydać wspólnego oświadczenia, w którym ponownie zobowiązano się do realizacji celów traktatu. Minęło 12 lat odkąd doszło do choćby częściowego porozumienia.

an / "The Guardian"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie