Ukraina. The Wall Street Journal: MAEA przyjedzie do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Świat
Ukraina. The Wall Street Journal: MAEA przyjedzie do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Reuters
Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Zespół Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na początku przyszłego tygodnia złoży pilną wizytę w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - napisał "The Wall Street Journal". Obiekt wielokrotnie był ostrzeliwany. Ukraińskie władze apelowały do światowych przywódców o pomoc w związku z zagrożeniem katastrofą nuklearną.

Zespół Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma przywieźć części, urządzenia do monitorowania promieniowania i inne niezbędne materiały. Według pracowników, na których powołuje się portal, do wizyty w elektrowni ma dojść na początku przyszłego tygodnia.

Jak przekazał "The Wall Street Journal" w wyniku walk prowadzonych na obszarze zaporoskiej elektrowni zostały uszkodzone linie energetyczne, co spowodowało pożar w obiekcie. Jak dodano, wydarzenia ten mogą prowadzić do katastrofy nuklearnej.

 

ZOBACZ: Zaporoska Elektrownia Atomowa. Radioaktywna chmura nad Polską w symulacji wypadku

 

Możliwą wizytę zespołu, która będzie miała na celu ustabilizowanie sytuacji w elektrowni, zapowiadał we wtorek dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi. Przekazał, że władze w Ukrainie powiadomiły agencję o kolejnych uszkodzeniach, do których doszło na skutek rosyjskiego ostrzału.

Zełenski: O krok od katastrofy

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wieczornego wystąpienia powiadomił, że pierwszy raz doszło do chwilowego wyłączenia zaporoskiej elektrowni. Jak przekazał, po rosyjskim ostrzale zadziałały mechanizmy kryzysowe.

 

ZOBACZ: Enerhatom ws. elektrowni Zaporoże: "Ryzyko rozpylania substancji promieniotwórczych"

 

- Świat powinien zrozumieć, jakie to jest zagrożenie, gdyby generatory się nie włączyły. Gdyby nie pracownicy musielibyśmy radzić sobie ze skutkami promieniowania - mówił prezydent Ukrainy. Jak podkreślił, było o krok od katastrofy. 

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej była jednym z głównych tematów poruszanych podczas spotkania prezydenta Turcji Recepta Erdogana, sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa oraz Wołodymyra Zełenskiego we Lwowie.

anw/arż / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie