Marlena Maląg w "Gościu Wydarzeń": Nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500+

Polska
Marlena Maląg w "Gościu Wydarzeń": Nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500+
Polsat News
Marlena Maląg

- W tym roku i w założeniach budżetowych nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500+, ponieważ wprowadzamy nowe świadczenia i rozwijamy kolejne programy - powiedziała minister rodziny i polityki Marlena Maląg w "Gościu Wydarzeń".

Prowadzący program Piotr Witwicki rozmawiał z minister Marleną Maląg m.in. o rządowym projekcie wsparcia przedsiębiorców znad Odry i wypłatach czternastych emerytur.

 

- Wsparcie emerytów to przede wszystkim wsparcie finansowe, wsparcie aktywności osób starszych - podkreśliła Marlena Maląg. - Staramy się, aby wsparcie emerytów było systemowe - dodała.

 

- Pomagamy tym grupom, które najbardziej potrzebują wsparcia w tym trudnym czasie - podkreśliła minister.

Marlena Maląg o 500+

Odnosząc się do kwestii świadczeń 500+, Maląg stwierdziła: - Środki, które zaoszczędziliśmy na elektronicznych wnioskach o 500+, mogliśmy przeznaczyć na rodzinny kapitał opiekuńczy.

 

- Młodzi ludzie muszą wiedzieć, na co mogą liczyć od państwa - podkreśliła.

 

WIDEO: Marlena Maląg w "Gościu Wydarzeń"

 

 

Zapytana o to, czy ministerstwo bierze pod uwagę korektę świadczenia 500+ w przyszłym roku i zwiększenie kwoty, minister odpowiedziała: - Przede wszystkim wprowadzamy nowe świadczenia, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności, aby wprowadzić kompleksową politykę prorodzinną, wprowadzamy dedykowane świadczenia tam, gdzie są potrzebne.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Nie dostawali 500+. Walczą o 30 tys. zł

 

- W tym roku i w założeniach budżetowych nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500+, ponieważ wprowadzamy nowe świadczenia i rozwijamy kolejne programy - dodała.

 

- Chcielibyśmy, aby czternastą emeryturę udało się utrzymać na stałe - przekazała minister.

Wsparcie przedsiębiorców znad Odry

W czwartek Marlena Maląg przedstawiła projekt wsparcia przedsiębiorców znad Odry. - Przewidujemy wsparcie dla podmiotów, które przy Odrze prowadziły swoją działalność gospodarczą, na terenie 34 powiatów. Aby ubiegać się o wsparcie, trzeba będzie wykazać spadek przychodów o 50 proc. - przekazała minister rodziny i polityki społecznej.

 

- Ustawa o wsparciu poszkodowanych przez skażenie Odry przedsiębiorców będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu - podkreśliła Maląg w "Gościu Wydarzeń". 

 

ZOBACZ: Marlena Maląg o wsparciu przedsiębiorców znad Odry: Trzeba będzie wykazać spadek przychodów

 

- To jest wsparcie jednorazowe, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagała, rozporządzenie Rady Ministrów daje nam możliwość przedłużenia, zmiany kodów PKD - podkreśliła Maląg. Dodała, że koszt wsparcia przedsiębiorców znad Odry to ok. 200 mln zł.

 

- Wypracowaliśmy kryterium spadku przychodów o 50 proc. razem z przedsiębiorcami - powiedziała minister.

 

Zapytana o rozmowy na temat zakaz handlu w niedziele Marlena Maląg podkreśliła: - Tak, będziemy się trzymać zakazu handlu w niedziele.

 

- Przepisy prawa muszą być równe dla wszystkich i muszą być przestrzegane. Musimy podjąć wspólne działania, aby ustawa o zakazie handlu w niedziele działała - powiedziała.

 

Drugim gościem Piotra Witwickiego był Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" możesz obejrzeć tutaj.

 

 

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie