Paweł Szrot: Prezydent opowiada się za zdecydowanymi sankcjami dla obywateli Rosji

Polska
Paweł Szrot: Prezydent opowiada się za zdecydowanymi sankcjami dla obywateli Rosji
Polsat News
Paweł Szrot w programie "Gość Wydarzeń"

Prezydent opowiada się za zdecydowanymi sankcjami, ograniczeniami, które pozwolą zrozumieć obywatelom Rosji, jak złą, niesłuszną i niekorzystną dla nich samych politykę prowadzi Władimir Putin - mówił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w "Gościu Wydarzeń". - Każdy kraj europejski powinien udzielać pomocy, jaka jest dostosowana do jego rangi, siły gospodarczej, politycznej i militarnej - mówił.

We wtorek prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Kijowie. Wziął udział w dwustronnych rozmowach i w posiedzeniu Platformy Krymskiej. Trzecie osobiste spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy od początku wojny miało miejsce w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy. 

 

- Nie będę przekazywał informacji na temat tego, czy będą dalsze punkty wizyty, rozmowy. Jestem przekonany, że następnym komunikatem, który przekażę, będzie o szczęśliwym powrocie prezydenta na terytorium Rzeczpospolitej - mówił Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP w programie "Gość Wydarzeń".

 

ZOBACZ: Gen. Waldemar Skrzypczak: Możliwy atak na Kijów nastąpi 24 sierpnia

 

Zdaniem ekspertów, w Dzień Niezależności, który przypada w środę, może dojść do zmasowanych rosyjskich ataków.

 

- Prezydent podjął decyzję o wyjeździe, jaką podjął. Podobnie było w lutym. W przeddzień inwazji Rosji odwiedził Kijów, prezydenta Zełenskiego i opuścił ten kraj na kilka godzin przed tym, jak zaczęły spadać bomby - mówił szef gabinetu.  

"W każdej wojnie symbole i znaki są bardzo ważne. To jest czytelny znak poparcia dla Ukrainy"

- Andrzej Duda uważa, że misją prezydenta są działania zdecydowane i odważne. Ta wizyta taka była - dodał. - Wizyty zawsze mają dwie sfery. Ta symboliczna jest bardzo ważna. Pamiętajmy, że od pół roku toczy się wojna. W każdej wojnie symbole i znaki są bardzo ważne. To jest kolejny czytelny znak poparcia dla Ukrainy - mówił. Jak dodał, wizyty mają też wymiar praktyczny np. dziś Andrzej Duda wziął udział w Platformie Krymskiej. - Również były inne rozmowy z panem Zełenskim, dotyczące wsparcia militarnego, czyli sprzętu potrzebnego Ukrainie do obrony swojego terytorium - dodał Szrot. 

 

WIDEO. "Gość Wydarzeń". Paweł Szrot o wizycie Andrzeja Dudy w Ukrainie- Polska robi, co może. Ukraina to docenia (…) Każdy kraj europejski powinien udzielać takiej pomocy, jaka jest stosowna do jego rangi, znaczenia, siły gospodarczej, siły politycznej i militarnej. Ukraina broni prawdziwych europejskich wartości. Broni wolności, demokracji, suwerenności - mówił. 

"Prezydent cały czas prowadzi lobbing, przekonuje przywódców Zachodu do zdecydowanego wsparcia Ukrainy"

Szef Gabinetu Prezydenta został zapytany, czy rolą prezydenta jest przekonywanie przywódców europejskich do tego, jak bardzo potrzebne jest wsparcie dla Ukrainy, która broni nie tylko swojego kraju, ale i całej Europy. - Oczywiście. To zadnie prezydenta, jako osoby prowadzącej polską politykę zagraniczną, ale też polityków rządu na czele z panem premierem i ministrem spraw zagranicznych - mówił.

 

ZOBACZ: Duda o Zełenskim: Człowiek bardzo odważny. Zaprzyjaźniliśmy się


- Prezydent cały czas prowadzi ten lobbing, przekonuje przywódców Zachodu do zdecydowanego wsparcia Ukrainy (…) Prezydent będzie je kontynuował - dodał.

 

Jak przekazał Sztrot, obecnie brakuje jeszcze przekonania w Europie o solidarności np. w kontekście wiz dla Rosjan.

 

- Prezydent opowiada się za zdecydowanymi sankcjami, ograniczeniami, które pozwolą zrozumieć obywatelom Federacji Rosyjskiej, jak złą, niesłuszną, niekorzystną dla nich samych politykę prowadzi Władimir Putin - powiedział. 

"Rosja już zaczyna odczuwać wpływ sankcji"

- Jest jedno podstawowe kryterium sankcji zastosowanych przez kraje Zachodu – wojna dalej się toczy, ludzie giną. Kobiety, dzieci, cywile cały czas giną. Jeśli sankcje nie doprowadziły do zakończenia agresji to znaczy, że muszą być kontynuowane - powiedział Szrot. Jak dodał, wszystko wskazuje na to, że Rosja już zaczyna odczuwać wpływ sankcji. 

Wrześniowe wizyty Andrzeja Dudy

Andrzej Duda odwiedzi we wrześniu Stany Zjednoczone. - Będzie to wizyta przede wszystkim poświęcona udziałowi w Zgromadzeniu Ogólnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w czasie wizyty jest możliwość różnych spotkań - powiedział. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w Kijowie. Rosjanie zmanipulowali jego wypowiedź


Szrot nie potwierdził, czy dojdzie do spotkania z prezydentem USA. - Prezydent będzie wyjaśniał (podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ – red.), na czym polegają problemy krajów z naszego regionu - dodał. Szef gabinetu zapowiedział też, że Andrzej Duda we wrześniu odwiedzi kraje afrykańskie.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

 

anw/arż / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie