"Gość Wydarzeń". Paweł Szrot: para prezydencka udzieliła schronienia uchodźcom w swojej rezydencji

Polska
"Gość Wydarzeń". Paweł Szrot: para prezydencka udzieliła schronienia uchodźcom w swojej rezydencji
Polsat News
Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy

Para prezydencka udzieliła schronienia uchodźcom w jednej ze swoich rezydencji - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Zdradził też, że we wtorek powinien zostać powołany nowy minister finansów.

- To jest wstrząsające wszystko - skomentował Szrot ostrzeliwanie obiektów cywilnych przez Rosjan, odnosząc się do najnowszych doniesień zza wschodniej granicy. - Jak będzie się kładł spać (Władimir Putin red.), to powinien pamiętać, że o ukaraniu go myśli co najmniej kilkudziesięciu ojców zabitych dzieci - dodał szef gabinetu prezydenta. 

 

Szrot zdradził, że na specjalnych naradach BBN omawiana jest aktualna sytuacja na Ukrainie, dokonywane są analizy, przedstawiane potrzeby Kijowa i określane możliwości pomocy, jakiej mogłaby udzielić Polska. 

 

Szef gabinetu prezydenta tłumaczył, dlaczego Polska wprost nie publikuje list z pomocą militarną, jakiej udziela Ukrainie. Argumentował, że kraje które informują o tym co przekazują, są w lepszej sytuacji geopolitycznej. - Jest to pomoc niezbędna i adekwatna do sytuacji - tym zdaniem podsumował wsparcie Warszawy dla Kijowa. 

Rezydencja prezydencka dla uchodźców 

- Jest oczywiste, że wszystkie kraje Europy, które podobnie oceniają tę sytuację - czyli agresja i ludzie uciekający przed bombami - powinny partycypować w tym wielkim wysiłku - powiedział Szrot, odnosząc się do pytania o pomoc innych krajów UE w utrzymaniu uchodźców.

 

Zaznaczył, że Andrzej Duda wspiera wysiłki w pozyskaniu przez Polskę funduszy z Brukseli dla wsparcia Ukraińców uciekających przed wojną, ale nie tylko.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W ciągu ostatnich dwóch dni więcej uchodźców wyjechało z Polski niż przyjechało

 

- Pan prezydent działa też samodzielnie - wyjawił. - Małżonka prezydent, pani Agata Kornhauser-Duda prawie codziennie przeprowadza spotkania z uchodźcami w kraju, odbywa też liczne rozmowy ze swoimi partnerkami w Europie i Stanach Zjednoczonych, pozyskując środki na rzecz uchodźców - mówił Szrot i przypomniał, że "para prezydencka udzieliła uchodźcom schronienia w jednej ze swoich rezydencji". 

We wtorek nowy minister finansów 

- Pan prezydent zamierza w przyszłym tygodniu powołać nowego ministra finansów. Czekamy w tej chwili na wniosek z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - powiedział Szrot, ale nie chciał zdradzić, kto nim zostanie. Na pytanie, kiedy poznamy nowego szefa resortu odpowiedział: myślę, że we wtorek. 

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

aml/ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie