"Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Politycy o sytuacji na Odrze

Polska
"Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Politycy o sytuacji na Odrze
Polsat News
Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii

- Nikt wam nie mówi, że pan Kaczyński z panem Morawieckim zatruli Odrę. Nie zaklinajcie rzeczywistości. To, co zrobiliście, pokazało absolutny chaos kompetencyjny - stwierdził w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii" Włodzimierz Czarzasty, zwracając się do polityków PiS. - Opowiada pan brednie - łatwo jest ferować wyroki - odparła wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.

Anna Moskwa przekazała w czwartek, że prawdopodobnym powodem skażenia Odry jest obecność złotych alg - gatunku glonów wydzielających toksyny szkodliwe dla ryb.

 

Politycy odnieśli się do tego tematu na antenie Polsat News.

 

- Braliśmy pod uwagę kilka hipotez - celowy zrzut toksyn, spuszczenie ścieków poprzemysłowych, warunki naturalne i to, że kilka z nich mogło wystąpić w tym samym czasie. Fakt potwierdzenia złotych alg pokazuje, że zbiegły się w czasie trzy czynniki sprzyjające zakwitowi - niski poziom wód, wysoka temperatura oraz wysokie zasolenie. Odra od kilku lat zmaga się z wysokim poziomem zasolenia, ale to było ponadnormatywne. Szukamy ostatecznej przyczyny. Znalezienie jej pozwoli nam lepiej przygotować się na przyszłość. Wykluczyliśmy rtęć i pestycydy - podała wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.

Złote algi w Odrze. "Same się nie tworzą"

Według Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL) "wygodnym, ale nieprawdziwym wyjaśnieniem jest, że to wina natury".

 

- Te algi same się nie tworzą, tylko w związku z tym, co jest do rzeki wpuszczane. Jak pamiętam, wydano około 3500 zezwoleń wodno-prawnych na wylewanie ścieków do Odry, a odkryto przynajmniej sześć tysięcy przypadków takich działań. Problemy zaczęły się w marcu i to zostało zatuszowane, potem były w kwietniu, potem w lipcu i nikt nic nie robił. Po stworzeniu Wód Polskich Odra podzielona jest między Ministerstwo Infrastruktury a Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd obudził się dopiero, gdy alarmowali rybacy. Na pewno system administracyjny nie działa. Zawiadomienia o problemie zignorowano, nie przekazano wyżej - mówił.

 

WIDEO: "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii"

 

Schetyna: Państwo zawiodło

Grzegorz Schetyna (PO) stwierdził, że "doszło do ogromnej katastrofy, której przyczyn ciągle nie znamy".

 

- Jeśli słyszę od pani minister informacje, że to złote algi do tego doprowadziły, to chcę powiedzieć wyraźnie, że to nieprawda. Nie wiadomo, co to było i oczekujemy ciężkiej pracy, by poznać prawdziwe przyczyny. Dlatego mówimy o posiedzeniu Sejmu, komisji, informacji od premiera na temat tego, co się stało. Państwo zawiodło - podkreślił.

 

ZOBACZ: Wysokie stężenie pestycydów w Odrze? Anna Moskwa: Nieuzasadniony atak na rolnictwo

 

Prowadzący program Wojciech Dąbrowski zapytał Radosława Fogla (PiS) o to, czy osobą odpowiedzialną za komunikację w sprawie Odry nie powinien być premier Mateusz Morawiecki.

 

- Apelowałbym o ograniczenie politycznego rozpatrywania tej sprawy, to niczemu nie służy - ani Odrze, ani rozwiązaniu problemu. Pani minister Moskwa jest dziś najwłaściwszą osobą do komunikacji, nie widzę potrzeby zmian. Mamy wiedzę o algach, badamy dalej. Trzeba dojść do sedna tej sprawy. (...) Boli mnie to, że pani marszałek Polak wierzy bardziej niemieckiemu Ministerstwu Klimatu landu Brandenburgia niż polskiemu Ministerstwu Klimatu - odparł, nawiązując do wypowiedzi marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak na temat obecności rtęci w Odrze.

Czarzasty: Nikt wam nie mówi, że pan Kaczyński z panem Morawieckim zatruli Odrę

Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) zwrócił się do Golińskiej i Fogla. - Nikt wam nie mówi, że pan Kaczyński z panem Morawieckim zatruli Odrę. Natomiast wszyscy ze zdziwieniem i przerażeniem patrzymy na to, co stało się po zatruciu, jak niekompetentnie działali państwo w tej sprawie. Premier zdymisjonował dwie osoby, nie dymisjonuje się, jak wszystko jest w porządku. Nie zaklinajcie rzeczywistości. To, co zrobiliście, pokazało absolutny chaos kompetencyjny, bezład waszych działań w momencie kryzysu. Dymisją dowiedliście, że macie niekompetentnych urzędników - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Katastrofa ekologiczna na Odrze. Wojewoda polecił uruchomić pompy do napowietrzania wody

 

- Może pan obrażać mnie i innych polityków, ale nie urzędników i zarzucać im niekompetencje. Opowiada pan brednie - łatwo jest ferować wyroki, gdy nie ma się ochoty nawet zapoznać z badaniami - odparła wiceminister klimatu.

 

Dodała, że "od wielu lat w Odrze obserwujemy, niestety, zbyt wysoki poziom przewodności - zanieczyszczenia różnymi substancjami przez człowieka". - Naszym olbrzymim wyzwaniem jest przegląd pozwoleń wodno-prawnych, inwentaryzacja nielegalnych spustów ścieków do Odry oraz monitoring 24 godziny na dobę - podała Golińska.

 

Zapowiedziała, że będzie on wprowadzony "na pewno do końca kadencji".

Berkowicz: Czas przestać poważnie traktować rząd

Według Konrada Berkowicza (Konfederacja) "rząd i instytucje państwowe kompromitują się kolejny raz, jak przy okazji podwyżek stóp procentowych czy stanu epidemii".

 

- Czas przestać poważnie ich traktować i zmienić system, a nie przenosić uwagę z poważnych problemów na dyskusję na tematy, na których nikt z nas się tutaj nie zna - powiedział na antenie Polsat News.

 

Dotychczasowe odcinki programu można zobaczyć tutaj.

bas/ac/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie