Ukraina. Rosjanie szykują "propagandowe ośrodki dla rusyfikacji ukraińskich dzieci"

Świat
Ukraina. Rosjanie szykują "propagandowe ośrodki dla rusyfikacji ukraińskich dzieci"
Reuters
Obwód zaporoski. Rosjanie naciskają na rodziców, by posyłali dzieci do prowadzonych przez okupantów szkół

Rosjanie w okupowanym w obwodzie chersońskim od września planują rozpocząć rok szkolny według rosyjskiego programu nauczania. Szkoły będą teraz "propagandowymi ośrodkami dla rusyfikacji ukraińskich dzieci" - informuje Ukraińska Prawda. Najeźdźcy chcą wprowadzić kary pieniężne dla rodziców, grożą też przejmowaniem majątków i przesiedleniem.

Rosjanie rozpoczynają przygotowania do nowego roku szkolnego w okupowanym obwodzie chersońskim w południowej części Ukrainy. Jak powiadomiła "Ukraińska Prawda", powołując się na informacje przekazane przez ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, Rosjanie naciskają na rodziców, by wysyłali dzieci do szkół prowadzonych przez okupantów. "Ale rodzice nie spieszą się z oddawaniem swoich dzieci do tych 'placówek edukacyjnych'" - dodał portal.

ZOBACZ: Zaporoska Elektrownia Atomowa. Radioaktywna chmura nad Polską w symulacji wypadku

 

W obwodzie chersońskim od września zaplanowano prowadzenie zajęć według rosyjskiego programu nauczania. "To będą propagandowe ośrodki dla rusyfikacji ukraińskich dzieci" - oceniono.

Ukraina. Rosjanie grożą rodzicom w obwodzie chersońskim

Rosjanie grożą przesiedleniem rodzin, które nie zgodzą się na posłanie swoich dzieci do rosyjskich szkół, straszą również konfiskatą majątku. Co więcej, mieli uprzedzić rodziców, że jeżeli nie złożą do szkół wniosków w sprawie rozpoczęcia nauki, nałożą na nich karę w wysokości 148 tys. rubli (ok. 11917 zł). 


"Centrum Narodowego Sprzeciwu wzywa mieszkańców tymczasowo okupowanych terytoriów do natychmiastowej ewakuacji na czas operacji wyzwolenia terytoriów. Wrócimy po zwycięstwie" - dodał portal.

anw/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie