Odra. Wojewoda zachodniopomorski: Zakaz zbliżania się do rzeki zostanie przedłużony do poniedziałku

Polska
Odra. Wojewoda zachodniopomorski: Zakaz zbliżania się do rzeki zostanie przedłużony do poniedziałku
PAP/Marcin Bielecki
Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zapowiedział, że zostanie przedłużony zakaz zbliżania się do Odry

Jutro jest ostatni dzień zbliżania się do rzeki, ale już dzisiaj mogę powiedzieć, że ten zakaz zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki w "Gościu Wydarzeń". Dodał też, że dzisiaj nadbałtyckie miejscowości są bezpieczne.

- Cały czas jest problem śniętych ryb, ale jest już dziś znacznie mniejszy. Codziennie prowadzimy badania, m.in. dotyczące natlenienia wody i tak jak na początku mieliśmy za dużo tlenu w wodzie, tak teraz tego tlenu jest co raz mniej i mamy też groźbę przyduchy. Więc takiego procesu odwrotnego do tego co się działo, a powodującego też śnięcie ryb - powiedział Zbigniew Bogucki.

 

Poinformował także, że postawione zostało 26 tam w 15 miejscach.

 

ZOBACZ: Skażenie Odry. Badanie próbek wody. GIOŚ: Stan rzeki powoli się poprawia

 

- W tym siedem jest na Odrze Wschodniej. Oddzielają kanały, które prowadzą do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, czyli cennego przyrodniczo obszaru - wyjaśnił.

Nadbałtyckie kąpieliska bezpieczne

Wojewoda przekazał, że wybrano do tej pory 67 ton materiału biologicznego - ryb i skorupiaków.

 

- To zła wiadomość, bo pokazuje skalę problemu. Ale też każda ilość wybranego materiału, to jest ratowanie rzeki przed powtórnym skażaniem, bo te organizmy, gdyby rozkładały się w rzece, powodowałyby jej wtórne zakażenie, a także zabieranie tlenu - ocenił.

 

ZOBACZ: Rzeka Ner. Co spowodowało śmierć ryb? Znamy wyniki badań

 

Poinformował, że cały monitorowane są kąpieliska morskie. - Dzisiaj te nadbałtyckie miejscowości, czyli m.in. gminy Świnoujście, Dziwnów i Międzyzdroje, są bezpieczne. Bo ta fala złej wody, która niosła śnięte ryby jest w Szczecinie. Dodał, że do Odry i innych kąpielisk nie wolno wchodzić.

 

WIDEO: Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki w "Gościu Wydarzeń"

Przedłużony zakaz zbliżania się do Odry

Powiedział również, że "siła natury jest potężna". - W miejscach, w których kilka dni temu zbieraliśmy właściwie tylko śnięte ryby, dzisiaj widać ryby żywe. To co wydawało się niemożliwe, dzisiaj to obserwujemy i tej naturze trzeba pomóc - podkreślił.

 

Zaznaczył jednak, że w Odrze wciąż przeważają ryby śnięte. Na podstawie tego czynnika konieczne będzie przedłużenie zakazu zbliżania się do Odry.

 

- Jutro jest ostatni dzień tego zakazu, ale już dzisiaj mogę powiedzieć, że ten zakaz zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku. A później będziemy obserwować rzekę, parametry chemiczne wody. Jutro do południa taką oficjalną decyzję podejmę, ale jeszcze chce się wczytać w dane i zobaczyć na ile ten zakaz powinien być przedłużony - wytłumaczył wojewoda zachodniopomorski.

 

 

jsd/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie