Niemcy: Badania wody z Odry. "Wyniki nie wykazują wysokich wartości dla metali takich jak rtęć"

Świat
Niemcy: Badania wody z Odry. "Wyniki nie wykazują wysokich wartości dla metali takich jak rtęć"
PAP/Marcin Bielecki
Śnięte ryby w Odrze

Wyniki analiz przekazane przez państwowe laboratorium w kolejnej transzy w poniedziałek i ocenione przez naszych ekspertów w pierwszym przeglądzie wieczorem nie wykazują szczególnie wysokich wartości dla metali takich jak rtęć - przekazał Sebastian Arnold, rzecznik ministerstwa rolnictwa i ochrony środowiska Brandenburgii.

Rzecznik podkreśla, że "badania dotyczące substancji odżywczych, które nie są jeszcze kompletne, wyczerpujące ani zakończone, nie wskazują jeszcze na pojedynczą przyczynę śmierci ryb w Odrze".

- Ponadto wykrywane są duże obciążenia solami i wysoka zawartość tlenu. Państwowe laboratorium bada kolejne próbki wody z różnych dni i punktów pomiarowych, a także ryby. Dane są na bieżąco przesyłane i oceniane - dodał Arnold.

 

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Ograniczenia w Niemczech

Korespondent Polsat News Tomasz Lejman informuje, że ograniczenia korzystania z Odry w Niemczech wyglądają tak samo jak w Polsce. Zakazano wchodzenia do rzeki oraz kąpieli w niej, a ponadto zalecono szczególną ostrożność w jej pobliżu.

 

Wschodnie landy są mocno związane z Odrą - życie toczy się tam przy rzece. W Niemczech za bezpieczeństwo odpowiadają samorządy, dlatego ostrzeżenia o zakazie kontaktu ze skażoną wodą są wydawane lokalnie.

 

Szczęśliwie niemieckie miasta, takie jak Frankfurt nad Odrą, nie korzystały z rzeki jako źródła wody pitnej. Tamtejsze instytucje ostrzegły jednak, że z katastrofalnym stanem rzeki będzie trzeba zmagać się przez długi czas.

 

ZOBACZ: Lubuskie. Z Odry wyłowiono 80 ton martwych ryb. Co się z nimi dzieje?

Niemieccy ekolodzy: Dlaczego w Polsce wszyscy koncentrują się na rtęci?

Media w Niemczech mówią, że współpraca z Polską jest teraz kluczowa, aby poznać przyczyny katastrofy ekologicznej. Z drugiej strony pojawiają się także krytyki powolnego działania strony polskiej.

 

Przykładowo "Der Spiegel" pyta, dlaczego dopiero 9 sierpnia do Niemiec dotarła informacja o zakażeniu Odry. Natomiast "Süddeutsche Zeitung" wskazuje na fatalną komunikację i dodaje, że przyczyną mógł być brak zaufania.

 

Ekolodzy niemieccy zastanawiają się, dlaczego w Polsce wszyscy koncentrują się na rtęci, skoro ważniejszym problemem jest znalezienie przyczyny katastrofy. Pojawiły się pytania, czy gdyby powodem skażenia był ołów, to czy władze w Warszawie przestałby interesować się Odrą.

 

ZOBACZ: Zatruta Odra. Samorządowy Sztab Kryzysowy. Donald Tusk: Władza centralna opuściła ręce

 

Wszyscy zainteresowani losem Odry mówią jednak, że teraz najważniejsze jest przeciwdziałanie skażeniu. Odra jest rzeką międzynarodową. Ma źródło w Czechach, płynie przez Polskę, a następnie jest graniczną rzeką Niemiec.

 

Według międzypaństwowych porozumień i regulaminu komisji ochrony Odry przed zanieczyszczeniem współpraca i przekazywanie informacji powinno być efektywne i skuteczne.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie