Rosja: Putin obiecuje duże pieniądze dla "Matek-Bohaterek". Prezydent zachęca do rodzenia dzieci

Świat
Rosja: Putin obiecuje duże pieniądze dla "Matek-Bohaterek". Prezydent zachęca do rodzenia dzieci
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Putin planuje przywrócić w Rosji tytuł "Matki-Bohaterki"

Władimir Putin obiecuje wypłatę nagrody w wysokości miliona rubli (ok. 76 300 zł) wszystkim obywatelkom Rosji, które urodzą i wychowają więcej niż dziesięcioro dzieci. Wydanie dekretu ma ścisły związek z malejącą liczbą mieszkańców kraju. Zdaniem specjalistów, za 20 lat może być ich mniej o ok. 13 milionów.

Rosja od wielu lat boryka się z poważnym problemem malejącej populacji. Z najświeższych danych opublikowanych w lipcu przez Federalną Służbę Statystyki Państwowej Rosstat wynika, że obecnie liczy ona niewiele ponad 145 milionów. Eksperci ONZ prognozują, że w ciągu dwóch kolejnych dekad liczba mieszkańców kraju spadnie do około 132 milionów. Najczarniejszy scenariusz zakłada z kolei, że na początku przyszłego stulecia będą ich zaledwie 83 mln.

 

Zdaniem części specjalistów, kryzys demograficzny pogłębiają dziesiątki tysięcy żołnierzy, którzy zginęli podczas inwazji na Ukrainę, a także setki tysięcy obywateli kraju, którzy opuścili Rosję po wybuchu wojny. 

 

ZOBACZ: Schroeder o "dobrej wiadomości" po spotkaniu z Putinem. Zdradził, czego oczekuje

 

Jak informuje amerykański tygodnik "Newsweek", Władimir Putin nie zamierza dopuścić do tego, aby spełniły się powyższe prognozy. W związku z tym, głowa państwa zamierza wprowadzić dekret zachęcający Rosjanki do wydawania na świat licznego potomstwa.

Putin wprowadza tytuł "Matki-Bohaterki" i nagrodę miliona rubli

Władimir Putin zapowiedział, że każda obywatelka Rosji, która urodzi i wychowa dziesięcioro lub więcej dzieci, otrzyma honorowy tytuł "Matki-Bohaterki". Oczywiście, dyplom nie ma być jedyną motywacją dla tamtejszych matek. Wszystkim, którym uda się tego dokonać, będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie w wysokości miliona rubli. W przeliczeniu na złotówki, daje to kwotę oscylującą w granicach 76 300 PLN. 

 

Nagroda będzie przyznawana pod warunkiem, że wspomniana liczba dzieci będzie żyć. Wyjątki mają stanowić rodziny, w których potomkowie zginęli walcząc za ojczyznę oraz podczas spełniania służby wojskowej lub cywilnej.

 

ZOBACZ: Rosja zawiesza amerykańskie inspekcje w ramach porozumienia New Start

 

Warto przypomnieć, że tytuł "Matki-Bohaterki" został wprowadzony w Rosji po raz pierwszy w 1944 roku. Ówczesny sekretarz generalny KC KPZR Józef Stalin wdrożył w życie owe rozwiązanie, aby zachęcić rosyjskie matki do rodzenia dzieci po II wojnie światowej. Szacuje się, że do 1991 roku, nagrodę odebrało 400 tysięcy obywatelek kraju.

mms / Polsatnews.pl / Newsweek
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie