Kim Dzong Un wesprze Władimira Putina? Korea Północna przyśle "budowniczych"

Świat
Kim Dzong Un wesprze Władimira Putina? Korea Północna przyśle "budowniczych"
WikimediaCommons/Biuro Prezydenta Federacji Rosyjskiej
Kim Dzong Un i Władimir Putin

Korea Północna "w najbliższym czasie" ma przysłać do tzw. Donieckiej Republiki Ludowej pierwszą grupę "specjalistów" mających pomóc w odbudowie po wojennych zniszczeniach. Taką informację przekazał szef separatystów Dienis Puszylin. Wcześniej pojawiały się informacje o stu tysiącach koreańskich żołnierzy.

W piątek "Daily Mail" napisał o doniesieniach rosyjskiej agencji informacyjnej Regnum, według której Korea Północna miałaby wysłać do Ukrainy sto tysięcy żołnierzy. Wojskowi mieliby pomóc Rosjanom w walce. Brytyjski dziennik pisze o desperacji Władimira Putina, który w zamian obiecał Korei surowce energetyczne i zboże.

 

Sprawę komentował redaktor naczelny rosyjskiego czasopisma "Obrona Narodowa" Igor Korotchenko. Na antenie Rossija 1 stwierdził, że Rosja z "zadowoleniem przyjmie pomoc Koreańczyków z Północy".

 

- Jeśli północnokoreańscy ochotnicy ze swoimi systemami artyleryjskimi, bogatym doświadczeniem w walce i z bateriami oraz wielkokalibrowymi systemami rakiet wielokrotnego startu, wyprodukowanymi w Korei Północnej, chcą uczestniczyć w konflikcie, dajmy zielone światło ich ochotniczemu impulsowi - powiedział Korotchenko.

Korea Północna przyśle pierwszą grupę "w najbliższym czasie"

We wtorek pojawiła się informacja, która może potwierdzać współpracę Korei Północnej i Rosji. Dienis Puszylin, przewodniczącego parlamentu separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, powiedział na antenie prokremlowskiej Rossija 1, że "ministerstwo spraw zagranicznych" DRL prowadzi negocjacje w sprawie przysłania "budowniczych" z Korei Północnej.

 

ZOBACZ: Korea Północna uznała niepodległość separatystycznych republik. Ostra odpowiedź Kijowa

 

Jego zdaniem koreańscy specjaliści są "wysoko wykwalifikowani, zdyscyplinowani i osiągają bardzo dobre wyniki pracy". Powiedział również, że "w najbliższym czasie" przybędzie do DRL grupa specjalistów, która ma ocenić zakres prac. Jego zdaniem chodzi o odbudowę po zniszczeniach wojennych w tzw. Donieckiej Republice Ludowej.

jk/ac/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie