Hiszpania: Pociąg stanął pośrodku pożaru. Pasażerowie wybijali okna i uciekali

Świat
Hiszpania: Pociąg stanął pośrodku pożaru. Pasażerowie wybijali okna i uciekali
Twitter/@72powpow, PAP/EPA/BIEL ALINO
Od ponad miesiąca Hiszpania walczy z rozległymi pożarami

Podróż koleją przez hiszpańską Walencję dla niektórych pasażerów zmieniła się w próbę ucieczki z piekła. W pewnym momencie pociąg zatrzymał się, bo płomienie buchające przy torach uniemożliwiły dalszą jazdę. Zanim maszynista wycofał skład, część podróżnych zdążyła wybić szyby i uciec. Spanikowanych ludzi otoczył ogień, dlatego doznali poparzeń i trafili do szpitala. Stan dwóch osób jest poważny.

Pociąg jechał z Sagunto, leżącego na wschodzie Walencji, do Saragossy. W pewnym momencie maszynista musiał jednak go zatrzymać, bo przy torach wybuchł pożar.

 

ZOBACZ: Rzeka Ner. Co spowodowało śmierć ryb? Znamy wyniki badań

 

Wysokie płomienie znajdowały się na tyle blisko szlaku, że mężczyzna uznał, iż dalsza jazda jest zbyt niebezpieczna i rozpoczął przygotowania do wycofania składu.

Przez okna pociągu zobaczyli pożar. Nagle zaczęli uciekać

Kolejarze - o tym, co się dzieje - nie zdołali jednak w odpowiedni sposób poinformować wszystkich 48 pasażerów. Na pokładzie wybuchła panika, bo podróżni obawiali się, że ogień strawi pociąg - donosi "The Guardian".

 

Niektórzy zaczęli wybijać szyby i rzucać się do ucieczki. W ten sposób poparzyli się, bo nieraz wpadali prosto w płomienie. Dwie najbardziej poparzone osoby ewakuowano helikopterem, a pozostałych kilkunastu poszkodowanych - w tym 10-letnią dziewczynkę - przewieziono karetkami do szpitali.

 

 

- Kiedy uciekający pasażerowie zauważyli, że są otoczeni przez ogień, wrócili do pociągu - mówił rzecznik hiszpańskiego przewoźnika Renfe o osobach, którzy z sytuacji wyszli bez szwanku lub z lekkimi obrażeniami.

 

Podkreślił, że podróżni słuchający się poleceń nie są ranni.

Pożary trawią Hiszpanię

Głos w sprawie szalejących pożarów zabrał też prezydent wspólnoty autonomicznej Walencji Ximo Puig. Podał, że ponad tysiąc mieszkańców ewakuowano z domów w okolicach miasta Bejis.

 

ZOBACZ: Rekordowe pożary lasów w Europie. "Obawiamy się, że będzie jeszcze gorzej"

 

Walencja to niejedyny region Hiszpanii zmagający się z pożarami. Wybuchają one także m.in. w Asturii, Aragonii oraz Galicji. Rozprzestrzenianiu się płomieni sprzyjają wysokie temperatury oraz susza.

 

W połowie lipca podobna sytuacja, co pasażerów pociągu Sagunto-Saragossa spotkała podróżnych jadących z Madrytu do miasta Ferrol. Skład zatrzymał się pośrodku płonącej roślinności.

 

Wtedy część osób wstała i również próbowała wydostać się na zewnątrz. Pociąg zdążył jednak ruszyć. - Wydostaliśmy się z tej piekielnej sytuacji - komentował mężczyzna, który uwiecznił zdarzenie na filmie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Washington Post (@washingtonpost)

wka/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie