Dodatek węglowy. Minister Moskwa podpisała rozporządzenie. Wnioski można składać od środy

Biznes
Dodatek węglowy. Minister Moskwa podpisała rozporządzenie. Wnioski można składać od środy
Polsat News
Rząd, wypłacając dodatek węglowy, chce pomóc gospodarstwom domowym w czasach wysokiej inflacji. Są jednak wątpliwości, czy węgiel w ogóle uda się kupić

Jest wzór wniosku, może ruszać procedura wypłat dodatku węglowego. 3 tysiące złotych mogą trafić do ogrzewających domy węglem. Pytanie, czy przed sezonem grzewczym uda się sprowadzić wystarczającą ilość tego surowca. - Obecnie nie mamy możliwości kupienia żadnego węgla - mówił w Polsat News właściciel składu z Lublina. Wiadomo też, co z finansową pomocą dla korzystających z innych źródeł ciepła.

Jak poinformowała Anna Moskwa, we wtorkowy wieczór podpisała rozporządzenie regulujące wzór wniosku o dodatek węglowy. Weszło ono w życie od środy.

 

"Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł" - wyjaśniła Moskwa na Twitterze.

 

Składanie wniosków o dodatek węglowy rusza "z poślizgiem"

Teoretycznie wniosek o dodatek węglowy można było składać w Urzędach Gminy od wtorku, jednak w praktyce było to niemożliwe, bo zabrakło wzoru wniosku. Szablon dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

 

ZOBACZ: Elektrownia Nowe Jaworzno. Nowy blok węglowy nie produkuje energii. Co doprowadziło do przestoju?

 

Aby dodatek węglowy wpłynął na konta osób opalających swoje domy węglem kamiennym albo jego pochodnymi, odpowiednie dokumenty muszą one złożyć najpóźniej 30 listopada. Gmina na wykonanie przelewu otrzyma natomiast 30 dni.

 

Dodatek jest zwolniony od podatku, jak i możliwości zajęcia przez komornika. Ważnym warunkiem jego otrzymania jest odpowiedni wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ceny węgla w górę

Nie wiadomo, jednak czy węgla wystarczy dla wszystkich chętnych. - Niższej ceny niż 3 tys. zł za tonę nie ma, a obecnie nie mamy możliwości kupienia żadnego - mówił w Polsat News Jacek Krzyżanowski, właściciel składu węgla w Lublinie.

 

ZOBACZ: Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz interweniował w ministerstwie. Mówi o drastycznym wzroście cen

 

Węgiel można również kupić przez internetowy sklep państwowej Polskiej Grupy Górniczej. Tam jednak wprowadzono podwyżki - średnio o 20 proc., chociaż - jak ustaliła Interia - ceny niektórych produktów wzrosły nawet o 40 proc.

Dopłaty do innych źródeł ciepła. Jest zgoda rządu, ale to dopiero początek

A co z dopłatami do innych źródeł ciepła? Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt, który jest pierwszym krokiem, by je wprowadzić.

 

Posiadacze kotłów na paliwo stałe zasilanych peletem drzewnym albo inną biomasą otrzymaliby 3000 zł; kominków, kóz, ogrzewaczy powietrza - 1000 zł; kotłów gazowych na skroplony LPG - 500 zł, a kotłów olejowych - 200 zł.

 

Polsat News

 

Projekt, zanim wejdzie w życie, przejdzie przez Sejm i Senat. Musi też zyskać podpis prezydenta RP.

wka/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie