Turkmenistan. Pobił żonę, bo skorzystała z usług kosmetyczki. Szokujące nagranie obiegło sieć

Świat
Turkmenistan. Pobił żonę, bo skorzystała z usług kosmetyczki. Szokujące nagranie obiegło sieć
Wikimedia.org/president.gov.ua/Twitter
Według raportów, w Turkmenistanie od lat dochodzi do przypadków łamania praw kobiet. Tym razem w sieci pojawiło się nagranie z mężczyzną bijącym swoją żonę

Mężczyzna w Turkmenistanie zaatakował swoją żonę po tym, jak znalazł ją w salonie kosmetycznym. Na nagraniu widać, jak mąż uderza i kopie kobietę. Zdarzenie ma związek z prawem panującym w totalitarnym państwie. Kobiety mają tam zakaz korzystania z zabiegów upiększających.

Odkąd w marcu do władzy doszedł nowy prezydent Serdar Berdymuchammedow, rząd Turkmenistanu ograniczył prawa kobiet. Berdymuchammedow zastąpił na stanowisku swojego ojca. Zdaniem obserwatorów wyniki wyborów mogły być sfałszowane.

 

Turkmenistan jest powszechnie potępiany na forum międzynarodowym za łamanie praw człowieka.

Szokujące nagranie z salonu kosmetycznego

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać jak mężczyzna bije i kopie swoją żonę na oczach gapiów. Na początku agresywny mąż wchodzi do salonu kosmetycznego i krzyczy na kobietę. Później uderza ją w twarz, a leżącą kopie.

 

 

Od kwietnia policja zatrzymała na ulicach kraju dziesiątki kobiet, m.in. za noszenie sztucznych paznokci i rzęs lub wykorzystywanie innych akcesoriów kosmetycznych. Policja aresztuje również kobiety, które według w ich ocenie mogą mieć np. powiększane usta.  

 

Wysokie grzywny nakładane są także na mężów zatrzymanych kobiet.

Łamanie praw kobiet w Turkmenistanie

Jak donosi "Daily Mail", kosmetyczki działają w Turkmenistanie obecnie jedynie w podziemiu. Za oferowanie swoich usług grozi im kara więzienia. Policja miała tam również przeprowadzać naloty na działające w ukryciu salony. 

 

ZOBACZ: Jelenia Góra. Napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Pobity, bo przewrócił się wózek z dzieckiem

 

Tematem tabu stało się także malowanie i ścinanie włosów oraz wszelkie zabiegi kosmetyczne.

 

Kobiety są zmuszane do noszenia tradycyjnych turkmeńskich strojów. Według raportów, wydano też dekret zakazujący kobietom zajmowania przednich siedzeń w samochodach. Tymczasem prawa jazdy dla obywatelek kraju nie są wydawane od kilku lat, pomimo braku oficjalnego zakazu.

 

jsd/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie