Afganistan. Protesty w Kabulu. Kobiety walczą o swoje prawa i żądają, żeby talibowie nie zabijali

Świat
Afganistan. Protesty w Kabulu. Kobiety walczą o swoje prawa i żądają, żeby talibowie nie zabijali
PAP/EPA/STRINGER
Protesty kobiet w Kabulu. Walczą o swoje prawa i żądają, żeby talibowie przestali zabijać

Kilkadziesiąt Afganek wyszło we wtorek na ulice Kabulu, domagając się poszanowania ich praw oraz żądając, by talibowie przestali zabijać osoby powiązane z obalonym w sierpniu rządem. Talibowie szybko przerwali protesty i zatrzymywali relacjonujących je dziennikarzy.

Jak podała AFP, ok. 30 kobiet rozpoczęło demonstrację przed wielkim meczetem w centrum afgańskiej stolicy i przeszło kilkaset metrów, skandując "Sprawiedliwość!", zanim zostały zatrzymane przez talibów.

Protesty kobiet w Kabulu

Uczestniczki manifestacji domagały się, żeby talibscy bojownicy przestali zabijać byłych funkcjonariuszy publicznych. - Proszę świat, żeby nakazał talibom skończyć z zabójstwami. Chcemy wolności, chcemy sprawiedliwości - powiedziała w rozmowie z AFP jedna z demonstrantek Najera Koahistani.

 

ONZ, Amnesty International oraz Human Rights Watch powołują wiarygodne doniesienia, według których od sierpnia zniknęło bądź zostało zabitych ponad 100 byłych funkcjonariuszy policji oraz wywiadu pracujących dla obalonego rządu.

 

W tym samym czasie w Kabulu odbywał się inny protest kobiet, które domagały się poszanowania ich prawa do dostępu do edukacji i pracy.

 

ZOBACZ: Afganistan. Zakaz podróżowania kobiet bez asysty mężczyzn

 

Bojownicy islamscy zatrzymali kilku dziennikarzy, którzy relacjonowali protesty oraz skonfiskowali ich kamery i aparaty fotograficzne. Oddali sprzęt dopiero po usunięciu zdjęć i nagrań.

Manifestacje dozwolone, gdy popierają władze 

W rządzonym przez talibów Afganistanie manifestacje są w większości przypadków zabronione. Wyjątkiem są demonstracje, które wyrażają poparcie dla nowych władz tego kraju.

 

W opinii międzynarodowej obecne rządy talibów są mniej brutalne niż te sprzed 20 lat, jednak prawa kobiet - m.in. do pracy w instytucjach publicznych oraz do edukacji wyższej niż podstawowa - są w dalszym ciągu ograniczane. W niedzielę talibowie wprowadzili zakaz podróżowania dla kobiet bez asysty mężczyzny na dystansach dłuższe niż 72 km. Firmy transportowe i prywatni przewoźnicy będą podlegać karze, jeśli złamią te zasadę.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie