Włochy. Uniewinnienie w sprawie o gwałt. "Uchylone drzwi sprowokowały mężczyznę"

Świat
Włochy. Uniewinnienie w sprawie o gwałt. "Uchylone drzwi sprowokowały mężczyznę"
Flickr/Tom Ray/CC BY-SA 2.0; Zdj. ilustracyjne
Sędzia uznał, że mężczyzna nie dopuścił się gwałtu. Kobieta miała "zachęcić go" otwartymi drzwiami

Młody Włoch został w czwartek uniewinniony od zarzutu gwałtu przez sąd w Turynie. Sędzia uznał, że zachowanie kobiety, która "pozostawiła otwarte drzwi do toalety" sprowokowało mężczyznę. Aktywiści i politycy są oburzeni wyrokiem. - Cofa walkę z przemocą płciową o lata świetlne - powiedziała Maria Edera Spadoni, posłanka Ruchu Pięciu Gwiazd.

Jak podaje agencja ANSA kontrowersyjny wyrok zapadł w czwartek, po wcześniejszej apelacji oskarżonego. Sprawa dotyczyła zdarzenia z 2019 r.

 

ZOBACZ: Japonia. Shinzo Abe nie żyje. Podejrzany zdradził motyw

 

W uzasadnieniu swojej decyzji, sędzia z Turynu orzekł, że poszkodowana "będąc po nadmiernym spożyciu alkoholu sprowokowała mężczyznę do zbliżenia". Do owej "prowokacji" miało dojść, kiedy para poszła razem do toalety w jednym z pubów w centrum Turynu - tam kobieta "pozostawiła uchylone drzwi", co zdaniem sędziego było "zachętą do zainicjowania kontaktu dla młodego Włocha".

Poprzedni wyrok zakładał dwa lata więzienia

Jednym z dowodów, który według prokuratury wskazywał, że kobieta została zgwałcona był zerwany zamek w jej dżinsach. Sędzia stwierdził jednak, że "spodnie były stare i zużyte i nie dowodzi to, że zostały uszkodzone w trakcie rozbierania poszkodowanej". 

 

ZOBACZ: Hiszpania. Atak na burmistrza Pampeluny Enrique Maya. Trzech policjantów zostało rannych

 

Wyrok wydany po apelacji uchylił poprzedni, który zakładał dwa lata więzienia dla mężczyzny. 

Politycy są oburzeni. "Sędziowie potrzebują przeszkolenia"

Do decyzji turyńskiego sędziego w ostrych słowach odnieśli się politycy i przedstawiciele organizacji walczących o prawa kobiet. Deputowana włoskiej Ligi Laura Ravetto stwierdziła, że wyrok "mrozi krew w żyłach". - Dziewczyna, która wyraźnie dała do zrozumienia, że nie jest zainteresowana stosunkiem, podobno zachęciła mężczyznę zostawiając otwarte drzwi toalety i będąc pijana. To nienormalne - powiedziała.

 

 

- Ten werdykt cofa walkę z przemocą płciową o lata świetlne - skomentowała z kolei posłanka Ruchu Pięciu Gwiazd Maria Edera Spadoni. - Sędziowie potrzebują przeszkolenia - dodała. 

 

ZOBACZ: Jawor. Kierowca bmw driftował na rondzie. Policji powiedział, że "lubi to robić"

 

Z kolei senator Partii Demokratycznej Valeria Valente wyraziła nadzieję, że orzeczenie uchyli Najwyższy Sąd Kasacyjny.

mst/bas / polsatnews.pl / ANSA / Euronews
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie