Łódzkie: Śnięte ryby w rzece Ner. Wprowadzono całkowity zakaz połowu

Polska
Łódzkie: Śnięte ryby w rzece Ner. Wprowadzono całkowity zakaz połowu
Facebook/Grzegorz Schreiber
Śnięte ryby znaleziono w rzece Ner

"Dziś w trybie pilnym wydałem zarządzenie w sprawie całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb" - poinformował marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, po tym, jak w rzece Ner (woj. łódzkie) znaleziono znaczne ilości śniętych ryb. Wojewoda łódzki zwołał w tej sprawie sztab kryzysowy. Próbki zostały przekazane do badań laboratoryjnych.

Znaczne ilości śniętych ryb znaleziono w rzece na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego. Rzeka Ner jest prawobrzeżnym dopływem Warty. 

 

ZOBACZ: Odra. Niemieckie media: W próbkach wody wykryto rtęć. Prezes Wód Polskich: To doniesienia prasowe

 

- Na podstawie wspólnych ustaleń przekazujemy rekomendacje o niekąpaniu się w rzece Ner, o niewypasaniu i niepojeniu w niej bydła, a także rekomendujemy, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać - przekazał wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

 

 

- Pragnę zaznaczyć, że są to jedynie rekomendacje, więc proszę wziąć pod uwagę, że nie ma powodów do paniki, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowych wyników badań oraz innych wiążących informacji, które wskazywałby, że rzeka jest zanieczyszczona - poinformował Bocheński.

 

Dodał, że w nocy straż pożarna i policja sprawdziły rzekę na całej długości. W najwyższym stanie gotowości są służby sanitarno-epidemiologiczne. Martwe ryby będą odławiać strażacy. 

 

WIDEO - Całkowity zakaz połowu w Nerze. Śnięte ryby

 

Śnięte ryby w rzece Ner. Wprowadzono zakaz połowu

Władze województwa oczekują na wyniki badań pobranych próbek

 

ZOBACZ: Skażenie Odry. Premier ogłosił dymisje prezesa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

 

"Dziś w trybie pilnym wydałem zarządzenie w sprawie całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb w obwodzie rybackim rzeki Ner na terenie Powiatu Łęczyckiego i Powiatu Poddębickiego" - poinformował z kolei marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Śnięte ryby w rzece Ner. Politycy chcą wyjaśnień

Na informacje o znalezieniu śniętych ryb w rzece Ner zareagowali lokalni przedstawiciele Partii Zieloni. Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi został wysłany wniosek o udostępnienie informacji publicznej. 

 

ZOBACZ: Milion złotych nagrody za wskazanie, kto zatruł Odrę. Premier: Chcemy ukarać winnych

 

Zieloni chcą dowiedzieć się m.in. skąd i kiedy pobrano próbki do analizy oraz gdzie zostaną przebadane. 

 

Alert RCB dla dwóch powiatów w Łódzkiem

"W związku z dzisiejszym wnioskiem wojewody łódzkiego dotyczącym zagrożenia ekologicznego, do mieszkańców dwóch powiatów woj. łódzkiego wysłano ALERT RCB" - poinformowało Rządowe Centrum bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Skażenie Odry. Premier ogłosił dymisje prezesa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

 

"Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty" - brzmi ostrzeżenie.

 

dsk/hlk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie