Zamknięte kąpieliska na północy Polski. Sinice w Bałtyku, zatruta Odra

Polska
Zamknięte kąpieliska na północy Polski. Sinice w Bałtyku, zatruta Odra
Polsat News
W wodzie przy bałtyckich plażach stwierdzono obecność sinic

Z powodu zakwitu sinic 10 kąpielisk w Zatoce Gdańskiej zostało zamkniętych. Sanepid informuje, że obowiązuje tam absolutny zakaz wchodzenia do wody. Ponadto - decyzją wojewody zachodniopomorskiego - nie można też korzystać z plaż nad Odrą, skażoną nieznaną substancją. Z tego powodu czerwone flagi powiewają m.in. przy kąpieliskach w Szczecinie.

Dziesięć kąpielisk nad morzem w Zatoce Gdańskiej jest zamknięte z powodu utrzymujących się tam sinic. Woda w nich nie jest zdatna do kąpieli - poinformował w sobotę sanepid.

 

Reporterka Polsat News Anna Gonia-Kuc przekazała, że za rozwój sinic odpowiada człowiek, bo to z jego powodu do Bałtyku trafia tak dużo azotanów i fosforanów. Dodała, że to powoduje zakwit cyjanobakterii.

 

ZOBACZ: USA. Gwałtowne ulewy nad Las Vegas. Woda wdarła się do kasyna

 

Z komunikatu Sanepidu wynika, że od Rewy aż do Gdańska Brzeźna plaże są na tę chwilę zamknięte. Wybierając się na plażę należy sprawdzić aktualne informacje.

 

Sinice zagrożeniem dla zdrowia. "Wydzielają toksyny"

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody.

 

- Nie powinniśmy nawet zbliżać się do takiej wody - ostrzega Przemysław Zając, koordynator kąpieliska morskiego w Sopocie.

 

ZOBACZ: Wakacje 2022. Ekspert ds. turystyki: Last minute już nie ma. Są za to inne rozwiązania

 

- Sinica wydziela toksyny, które są zagrożeniem dla organizmu - wyjaśnił Zając. Dodał, że mogą na skórze wystąpić reakcje alergiczne i podrażnienia. - Ale kontakt z taką wodą może powodować wymioty, bóle głowy, a także biegunkę - przekazał.

 

WIDEO - Zakwit sinic w Bałtyku. Plaże w Zatoce Gdańskiej zamknięte

 

 

Jak podkreśla Sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

 

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Trudna sytuacja na kąpieliskach w Zachodniopomorskiem

Z powodu zanieczyszczenia rzeki Odry wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o zakazie korzystania z kąpielisk w pobliżu tej rzeki.

 

Zakaz dotyczy bezpośredniego kontaktu z wodami Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej wraz z łączącymi kanałami, a także korzystania z tych wód. Zabrania się spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowu ryb, spożywania ich, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych.

 

"W związku z dzisiejszym wnioskiem wojewody zachodniopomorskiego dotyczącego zagrożenia ekologicznego, do odbiorców części powiatów woj. zachodniopomorskiego zostało wysłane ostrzeżenie" - przekazano na Twitterze.

 

 

Zakaz został wprowadzony do 18 sierpnia włącznie i wszedł w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

mbl/wka/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie