Wojna w Ukrainie. Rosjanie szkolą się na irańskich dronach. Władze USA potwierdzają

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie szkolą się na irańskich dronach. Władze USA potwierdzają
WikimediaCommons/US GOV/Fars Media Corporation
Zdjęcie satelitarne jest dowodem na wizytę Rosjan w irańskiej bazie dronów

Rosjanie planują pozyskać drony z Iranu - wynika z materiałów wywiadowczych, na które powołuje się CNN. Dziennikarze tej stacji rozmawiali z jednym z amerykańskich urzędników, który potwierdził doniesienia o szkoleniu wojskowych z Rosji w irańskiej bazie bezzałogowców.

Według informacji amerykańskiej stacji CNN, Rosja pozyska irańskie drony. Dowodem na potwierdzenie tej tezy mają być informacje o szkoleniach rosyjskich żołnierzy z obsługi produkowanych w Iranie bezzałogowców.

 

- W ciągu ostatnich kilku tygodni Rosjanie byli szkoleni w Iranie, w ramach umowy o przekazaniu dronów do Rosji - powiedział dziennikarzom wypowiadający się anonimowo amerykański urzędnik. Przekazał też, że informacje w tej sprawie zostały niedawno odtajnione.

Pieskow nie skomentował sprawy

W ubiegłym miesiącu o dostawy dronów był pytany rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, ale postanowił, że nie będzie komentował sprawy. W lipcu stacja CNN przekazała, że od początku czerwca rosyjska delegacja odwiedziła bazę dronów na lotnisku Kashan w centralnym Iranie przynajmniej dwa razy. Wizyty miały się odbyć 8 czerwca i 5 lipca.

 

ZOBACZ: Wizyta Joe Bidena na Bliskim Wschodzie. "Nie będzie nuklearnego Iranu"

 

Wywiad USA pozyskał zdjęcia satelitarne, opublikowane później przez CNN, na których są widoczne sylwetki dronów Shaded-191 i Shaded-129. Doniesienia zaniepokoiły ukraińskie władze. Sprawę skomentował na Twitterze doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

 

"Mogą latać wyżej niż zasięg systemu Stinger"

"To oznacza, że Ukraina potrzebuje zaawansowanych systemów obrony powietrznej - drony mogą latać wyżej niż zasięg systemu Stinger" - napisał.

 

Władimir Putin, ze względu na straty własnej armii, gorączkowo stara się znaleźć dodatkowe uzbrojenie, które pomoże mu w walce z broniącymi się Ukraińcami.

 

Umowa dotycząca dronów była prawdopodobnie jedną z omawianych kwestii podczas wizyty prezydenta Rosji w Teheranie 19 lipca.

jk/grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie