Media: Iran dostarczy części do rosyjskich samolotów. Kreml nie potwierdza

Biznes
Media: Iran dostarczy części do rosyjskich samolotów. Kreml nie potwierdza
Wikimedia.org/Anna Zvereva/CC BY-SA 2.0
Rosyjskie linie lotnicze mają problemy od czasu nałożenia sankcji przez Zachód

Irańska agencja informacyjna Mehr przekazała, że Iran dostarczy części i wyposażenie samolotów do Rosji. Kreml nie potwierdził tych doniesień. Wcześniej Rosja miała być zainteresowana kupnem irańskich dronów.

Iran miał zaoferować Rosjanom nie tylko części do samolotów, ale również pomoc w naprawie i konserwacji maszyn.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ksiądz chciał rozmawiać z Rosjanami o pokoju. Został zabity i przejechany czołgiem

 

Rosyjskie linie lotnicze mają poważne problemy. Od czasu wprowadzenia przez Zachód sankcji do kraju nie mogą być dostarczane części zamienne ani wsparcie techniczne. Problemem jest również ubezpieczanie maszyn.

 

Iran miał oferować Rosji swoje drony

W połowie lipca pojawiły się doniesienia, że Rosja jest zainteresowana kupnem irańskich dronów. Zdaniem doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake'a Sullivana chodziło o dostarczenie kilkuset maszyn. - Sugeruje to ciągłe zainteresowanie Rosji pozyskaniem irańskich dronów zdolnych do ataku - mówił wówczas Sullivan.

 

ZOBACZ: Arabia Saudyjska. Biden: USA nie oddadzą Bliskiego Wschodu Chinom, Rosji czy Iranowi

 

Według Białego Domu Iran zaprezentował Rosjanom drony na lotnisku Kashan. Na zdjęciach satelitarnych widać drony Shahed-191 i Shahed-129 startujące i lecące nad lotniskiem, gdy samolot transportowy delegacji rosyjskiej znajdował się na ziemi.

 

Wówczas dowódca irańskich sił lądowych Kioumars Heydari mówił, że "Teheran jest gotowy do eksportu sprzętu wojskowego i broni".

Putin w Iranie

19 lipca prezydent Rosji przyleciał do Iranu. Władimir Putin spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i Najwyższym Przywódcą Iranu Alim Chameneim. Nie wiadomo, jaki był oficjalny cel wizyty.

 

ZOBACZ: Szef wywiadu Ukrainy analizuje nagranie: W Teheranie mógł być sobowtór Władimira Putina

 

Wiadomo jednak, że Turcji, ONZ, Ukrainie i Rosji udało się porozumieć ws. eksportu zbożu. 22 lipca podpisano umowę, w celu odblokowania eksportu przez Morze Czarne. Dzień później Rosjanie zaatakowali port w Odessie.

msm/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie