Radiowiec Alex Jones musi zapłacić prawie 50 mln dolarów za szerzenie teorii spiskowych

Świat
Radiowiec Alex Jones musi zapłacić prawie 50 mln dolarów za szerzenie teorii spiskowych
Sean P. Anderson/Wikimedia Commons/CC BY 2.0
Alex Jones zapłaci rodzicom 6-latka blisko 50 mln dolarów

Teksański sąd nakazał amerykańskiemu prezenterowi radiowemu Alexowi Jonesowi zapłacić 49,3 miliona dolarów odszkodowania rodzicom 6-latka zamordowanego podczas masakry w szkole Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut w 2012 r.

Alex Jones twierdził, że strzelanina, w której zginęło 20 dzieci oraz sześciu nauczycieli była mistyfikacją zaaranżowana przez rząd do zaostrzenia amerykańskich przepisów dotyczących broni - poinformował USA Today.

 

Kwota ta jest mniejsza niż 150 milionów dolarów, o które zabiegali Neil Heslin i Scarlett Lewis, których 6-letni syn Jesse Lewis znalazł się wśród ofiar tej najbardziej śmiertelnej strzelaninie w historii USA.

 

ZOBACZ: USA: Nauczycielka miała romans z 13-letnim uczniem, uprawiali seks w szkole. Jest wyrok sądu

 

Proces jest pierwszym, w którym Jones został pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za rozpowszechnianie kłamstw na temat ataku w 2012 roku w Newtown w stanie Connecticut.

 

Sędziowie początkowo przyznali Heslinowi i Lewisowi 4,1 miliona dolarów odszkodowania w ramach rekompensaty za poniesione przez rodziców koszty. Następnie sąd dołożył dodatkowe 45,2 miliona dolarów odszkodowania, które Jones zapłaci łącznie dwóm rodzinom.

Jones kłamał że jest bankrutem

Jonesa przez cały proces próbował ukryć dowody na swoje prawdziwe bogactwo. Podczas swojego zeznania Jones został skonfrontowany z notatką od jednego ze swoich menedżerów, opisującą jednodniowy dochód brutto w wysokości 800 tys. dolarów ze sprzedaży suplementów witaminowych i innych produktów za pośrednictwem swojej strony internetowej. Jej roczny zysk sięgał natomiast 300 mln dolarów.

 

ZOBACZ: USA. Cztery osoby w stanie krytycznym po uderzeniu pioruna w pobliżu Białego Domu

 

Rodzice opowiedzieli sędziom o swojej traumie, spowodowanej najpierw morderstwem ich syna, a następnie nagonką. Mówili o strzałach z broni w domu, groźbach internetowych i telefonicznych oraz nękaniu na ulicy przez nieznajomych. Powiedzieli, że groźby i nękanie były napędzane przez Jonesa, a jego teoria spiskowa rozprzestrzeniła się na jego zwolenników za pośrednictwem jego strony internetowej Infowars.

 

Do masakry w szkole podstawowej w Newtown doszło w 2012 r., kiedy 20-letni sprawca zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat.

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie