Sierosław. PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego pod Poznaniem

Polska
Sierosław. PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego pod Poznaniem
Polsat News
Złoża gazu ziemnego pod Poznaniem

PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego pod Poznaniem. Spółka oszacowała, że są to zasoby na 650 mln metrów sześć gazu. Każdego roku w tym miejscu będzie można wydobywać ok. 40 mln sześc. Gazu ziemnego zaazotowanego, czyli ok 32 mln metrów sześc. gazu wysokometanowego.

Odkrycia złoża gazu ziemnego dokonano w miejscowości Sierosław w województwie Wielkopolskim. Jak oszacowano złoże może mieć zasób nawet 650 milionów metrów sześciennych gazu zaazotowanego. 

 

ZOBACZ: PGNiG: gaz jest już dostępny w Łebie i dziewięciu innych gminach, gdzie paliwo dostarczał Novatek


Zdaniem ekspertów każdego roku będzie można wydobywać ok. 40 miliony metrów sześciennych gazu. W przeliczenia daje to 32 milionów metrów sześciennych gazu wysokometanowego. - Ten gaz, który znajduje się w Sierosławiu, jest gazem bardzo wysokiej jakości. Zawartość metanu wynosi 80 proc. - przekazał reporter Polsat News Marcin Wojciechowski.  

 

WIDEO. Złoże gazu ziemnego pod Poznaniem

 

Do odkrycia doszło z wykorzystaniem otworu poszukiwawczego Sierosław-2H o długości około 3600 m szerokości. Prace, które doprowadziły do odkrycia złóż były długie, wykorzystano nowoczesne technologie m.in. trójwymiarowe zdjęcia sejsmiczne, które pokazały, że w tym miejscu znajdują się złoża gazu.

Dodatkowe pieniądze dla samorządów

Odkrycie złoża to dobra informacja nie tylko dla spółki i odbiorców, ale też samorządów, które będą mogły czerpać korzyści. Fundusz eksploatacyjny zakłada wypłacanie samorządom pieniędzy w tych gminach, w których wydobywany jest węglowodór. W ubiegłym roku PGNiG wpłaciło ok. 125 mld zł samorządom, z czego w samym woj. wielkopolskim było to 56 mln. zł.  

PGNiG po dokonaniu odkrycia chce kontynuować badania spedycyjne i sprawdzać, czy w okolicy nie ma podobnych złóż.  

anw/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie