PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia

Polska
PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia
PKN Orlen/PGNiG
PKN Orlen i PGNiG połączą się

PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia - majątek PGNiG zostanie przeniesiony do Orlenu w zamian za akcje. PKN Orlen przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Jak podaje PKN Orlen, akcjonariusze PGNiG w zamian za jedną akcje spółki otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

 

"Zgodnie z Planem Połączenia akcjonariuszom PGNiG, w zamian za posiadane przez nich akcje PGNiG, zostaną przyznane w związku z Połączeniem Akcje Połączeniowe w następującym stosunku: 0,0925 akcji PKN ORLEN : 1 akcja PGNIG ("Parytet Wymiany Akcji"). Przez powyższe należy rozumieć, że w zamian za 1 (jedną) akcję PGNIG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 Akcji Połączeniowej, przy czym liczba przyznanych Akcji Połączeniowych stanowić będzie liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki Akcji Połączeniowych wynikające z zastosowania Parytetu Wymiany Akcji akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w Planie Połączenia" - podał Orlen.

 

ZOBACZ: Podwyżki dla polityków. Poseł klubu PiS: One byłyby końcem Zjednoczonej Prawicy

 

Spółka poinformowała też, że przeprowadzi ofertę publiczną Akcji Połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

 

Na informację o planowanym połączeniu PGNiG z Orlenem zareagowała giełda. Kurs akcji PKN Orlen w piątek na warszawskiej giełdzie około godziny 10.20 spada o 1,04 proc., do 74,20 zł, a PGNiG rośnie o 12,02 proc., dochodząc do 6,76 zł.

PGNiG połączy się z Orlenem. Finalizacja jeszcze w tym roku

W prezentacji zamieszczonej na stronie Orlen przekazał, iż przewiduje, że Walne Zgromadzenie Orlenu odbędzie się we wrześniu, a PGNiG w październiku. "Połączenie zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku / listopadzie 2022" - poinformowała spółka. W prezentacji podano też, że w wyniku transakcji wynikającej z planu połączenia zostanie wyemitowanych do 534 mln nowych akcji Orlenu Serii F.

 

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 r. list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Także w maju 2021 roku PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

Połączenie Orlenu i PGNiG. UOKiK wydał zgodę

W marcu tego roku UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką.

 

ZOBACZ: Rząd zgodził się na połączenie Grupy Lotos i PKN Orlen

 

Dodano, że na realizację środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

 

Na początku czerwca zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały Plan Połączenia obu podmiotów. Spółki ustaliły, że w zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. W momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki.

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie