Tajwan. Resort obrony: 21 samolotów ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej

Świat
Tajwan. Resort obrony: 21 samolotów ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej
Anna Zvereva/Chinese Air Force/Flickr.com
Chiński myśliwiec Shenyang J-16

We wtorek, w dniu przylotu do Tajpej szefowej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, 21 chińskich samolotów wojskowych, w tym 18 myśliwców, naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tamtejszy resort obrony. Ministerstwo oświadczyło też, że Chiny chcą zagrozić tajwańskim miastom i portom.

Tuż przed wylądowaniem samolotu Pelosi w Tajpej, chińska telewizja państwowa CGTN poinformowała, że myśliwce sił powietrznych ChRL Su-35 przelatują nad Cieśniną Tajwańską. Ministerstwo obrony Tajwanu zdementowało tę informację i zapewniło, że armia ma pełną kontrolę nad tym co dzieje się w pobliżu wyspy oraz "zareaguje właściwym rozlokowaniem sił na groźby wroga".

 

Wśród 21 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia od południowego zachodu ADIZ, znalazło się dziesięć myśliwców Shenyang J-16, osiem Shenyang J-11, jeden samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, jeden samolot Shaanxi Y-8, oraz jeden Shaanxi Y-9.

Tajwan poderwał swoje samoloty 

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na te naruszenia strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

 

ZOBACZ: Tajwan. Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wylądowała na wyspie

 

Nie było to najpoważniejsze w historii naruszenie strefy. Rekord miał miejsce w październiku 2021 roku, kiedy to w strefie ADIZ znalazło się 56 samolotów wojskowych ChRL. Według ekspertów rekordowe wtargnięcie związane było z obchodzoną w Pekinie w tamtym czasie 72. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Tajwańska armia w stanie gotowości

Tajwański resort obrony ogłosił, że armia jest w stanie gotowości i obywatele Tajwanu nie powinni się obawiać chińskich ćwiczeń wojskowych wokół wyspy.

 

Odkąd zaczęły pojawiać się informacje o ewentualnym przylocie Pelosi na Tajwan, Pekin stanowczo sprzeciwiał się wizycie, nazywając ją poważną prowokacją, organizował też ostentacyjnie ćwiczenia sił zbrojnych z użyciem ostrej amunicji.

 

ZOBACZ: Siły zbrojne Tajwanu szykują się na wojnę. Chiny nie chcą tam wizyty Nancy Pelosi

 

We wtorek, po przylocie Pelosi wraz z delegacją kongresmenów do Tajpej, chińskie MSZ potępiło tę wizytę, a dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ogłosiło, że począwszy od wtorkowego wieczora przeprowadzi szereg połączonych manewrów i ćwiczeń ogniowych marynarki wojennej i lotnictwa na obszarach na północ, południowy zachód i południowy wschód od Tajwanu – przekazała agencja Xinhua.

 

Strona chińska zintensyfikowała również ćwiczenia z ostrą amunicją i wysłała marynarkę wojenną w okolice tajwańskiej wyspy Lanyu. Pojawiły się również doniesienia o koncentracji wojsk w chińskiej prowincji Fujian, usytuowanej w pobliżu tajwańskiego archipelagu.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie