"Gość Wydarzeń". Marcin Piątkowski: Podwyżka podatków sposobem na zmniejszenie inflacji

Polska
"Gość Wydarzeń". Marcin Piątkowski: Podwyżka podatków sposobem na zmniejszenie inflacji
Polsat News
Program "Gość Wydarzeń"

- Dobrze, że NBP podwyższa stopy procentowe, ale trzeba jeszcze obniżyć wydatki, może też podwyższyć podatki - mówił w "Gościu Wydarzeń" ekonomista Marcin Piątkowski. Jak dodał, Polska przez lata udowadniała, że jest "Robertem Lewandowskim wzrostu gospodarczego". - Podczas kryzysów radziliśmy sobie lepiej niż inni. Teraz trzeba szybciej nacisnąć pedały tego roweru i wyjść z zakrętu - uznał.

Zdaniem Marcina Piątkowskiego, profesora Akademii Leona Koźmińskiego, patrząc z perspektywy Waszyngtonu polska gospodarka wygląda "nie najgorzej". Jak uznał nasz kraj od 33 lat jest liderem wzrostu gospodarczego w Europie, jak i biorąc pod uwagę sytuację po pandemii.

 

- Naszym zadaniem jest, żeby Polska cały czas była liderem wzrostu w przyszłości. Rozumiem Polaków, którzy chodzą do sklepów i widzą, że ceny są dużo wyższe niż były wcześniej. Inflacja jest bardzo dużym problemem, ale to nie jest tylko polski problem. Cały świat walczy z wielką falą inflacji - zauważył w środowym "Gościu Wydarzeń" ekonomista pracujący w Stanach Zjednoczonych.

Ekspert: Z inflacją można walczyć również, podwyższając podatki

Jak dodał, chociaż do Polski duża część inflacji "jest importowana z zewnątrz", to i tak trzeba coś z nią robić.

 

- Dobrze, że Narodowy Bank Polski po tym, jak był spóźniony, zaczął podwyższać stopy procentowe, ale na pewno wiele jeszcze trzeba zrobić po stronie obniżenia wydatków, a może podwyższyć podatki, jeżeli problemem jest zbyt duży popyt w stosunku do tego, co gospodarka może wytworzyć - przekazał w Polsat News.

 

ZOBACZ: Pracodawcy coraz mniej chętnie dają podwyżki

 

Bogdan Rymanowski dopytywał się, czy na pewno walka z inflacją powinna polegać na zwiększaniu danin. Jego rozmówca odparł, że Demokraci w USA właśnie tego chcą.

 

- Jeżeli w Polsce problemem jest za duży popyt w gospodarce, należy się zastanowić nad tymczasowym podniesieniem podatków dla sektora przedsiębiorstw, które często notują najwyższe rentowności w historii - mówił w Polsat News. 

 

WIDEO. Prof. Piątkowski: Trzeba się skupić na tym, żeby walczyć z inflacją

 

Programy socjalne. Prof. Piątkowski: Trzeba przemyśleć te wydatki

Zapytany o zawieszenie programów socjalnych w trudnym czasie, powiedział: - Trzynasta i czternasta emerytura nigdy nie miały dobrego uzasadnienia do wprowadzenia i byłby to dobry moment, żeby się nad tymi wydatkami zastanowić. Politycznie jest to inna kwestia niż między ekonomistami. 

 

Jak zaznaczył, obecnie waloryzacja programów takich jak "500 plus" nie jest najlepszym pomysłem. - Teraz trzeba się skupić na tym, żeby walczyć z inflacją - dodał Piątkowiski.  

Kiedy szczyt inflacji? Odpowiedź eksperta

Zdaniem ekonomisty, do szczytu inflacji w Polsce jest już coraz bliżej. - Są już pierwsze oznaki w światowej gospodarce, że spadają globalne ceny żywności, globalne ceny ropy. Poza Polską reszta światowej gospodarki spowalnia albo jest bliska recesji - mówił Piątkowski. 

 

Nawiązał wówczas jeszcze raz do "liderowania" Polski w gospodarce. - Potrzebne są mocniejsze instytucje, innowacje, inwestycje i inne rzeczy. Najważniejsze jest to, żeby zgodzić się co do nowych ważnych projektów cywilizacyjnych - stwierdził.


- Uważam, że trzeba ogłosić coś takiego, że np. w ciągu najbliższych dziesięciu lat Polska zrobi wszystko, by mieć najtańszy prąd w Europie, co spowoduje, że od dziś będziemy inwestować w zieloną energię, ale w nowe elektrownie atomowych - uściślił.

 

ZOBACZ: Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: Gazu nie zabraknie, mamy zakontraktowany węgiel

 

Jego zdaniem "trzeba tylko chcieć". - Tak jak teraz inwestujemy kilkaset miliardów złotych w nową armię, tak trzeba zainwestować w niezależność energetyczną i w najtańszy prąd w Europie za 10 lat - objaśnił.

"Przez 33 lata udowadnialiśmy, że Polska jest Lewandowskim wzrostu gospodarczego"

Piątkowski został zapytany, czy prognozy na nadchodzące miesiące dotyczące katastrofy gazowej, energetycznej i żywnościowej są straszeniem, czy raczej pokazują rzeczywiste ryzyko.  


- Mówiąc krótko, poradzimy sobie. Kasandryczne i nieprawdziwe prognozy mają ten plus, że motywują i kierują do działania. Tak patrzę na te prognozy, nie na ich sedno, bo się z nim nie zgadzam, ale na to, że pomagają zapobiegać tym ryzykom - odparł.

 

Jak zauważył, dzięki temu, że przez 33 lata udowadnialiśmy, że jesteśmy Robertem Lewandowskim wzrostu gospodarczego i przez wszystkie kryzysy zawsze gospodarczo radziliśmy sobie lepiej niż inni. Chodzi o to, by na tym zakręcie, na którym znajduje się światowa gospodarka, szybciej nacisnąć pedały tego roweru i z zakrętu wyjść szybciej niż inni, wygrywając wyścig - podsumował prof. Piątkowski.

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

anw/wka / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie