Hrubieszów: Ksiądz padł ofiarą oszustów. Stracił ponad 200 tys. złotych

Polska
Hrubieszów: Ksiądz padł ofiarą oszustów. Stracił ponad 200 tys. złotych
Pexels
Duchowny uwierzył oszustom, którzy wmówili mu, że pieniądze na jego koncie są zagrożone

Duchowny jednej z parafii powiatu hrubieszowskiego (woj. lubelskie) padł ofiarą oszustów. Ksiądz uwierzył mężczyźnie podającemu się za policjanta, że pieniądze na jego koncie są zagrożone. W ten sposób stracił ponad 200 tys. złotych.

Z relacji księdza wynika, że na jego numer telefonu zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oszust poinformował duchownego, że doszło do włamania na jego konto bankowe i jego pieniądze są zagrożone.

 

W dalszej części rozmowy fałszywy policjant zapewnił księdza, że w sprawie prowadzone jest już śledztwo, a do zatrzymania sprawców potrzebna jest jego pomoc. Duchowny miał jedynie potwierdzać operacje na swoim koncie.

 

ZOBACZ: Włochy. Bójka po pogrzebie. Ksiądz zaatakował żałobników

 

Zgodnie z instrukcją ksiądz autoryzował operacje na koncie i przekazał oszustom kody aktywacyjne, które przychodziły w SMS-ach. W efekcie przestępcy zdołali ukraść z konta duchownego ponad 200 tysięcy złotych.

"Dajmy sobie czas na zastanowienie"

- Oszuści cały czas udoskonalają metody swojej działalności i wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze. Ofiarą tego typu przestępstw może paść każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu, zajmowanego stanowiska czy pełnionej funkcji - przekazał aspirant sztabowy Jarosław Karkuszewski z KPP w Hrubieszowie.

 

ZOBACZ: Swory. Proboszcz umieścił na cmentarzu automat do wody. "To ośmieszanie parafii"

 

Jak dodał, "zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie". - Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić rozłączając się i dzwoniąc na telefon alarmowy 112 - podsumował asp. sztab. Jarosław Karkuszewski.

dk/wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie