Zachodniopomorskie. Policjant odnalazł serce zabytkowego dzwonu. Było na cmentarzu

Polska
Zachodniopomorskie. Policjant odnalazł serce zabytkowego dzwonu. Było na cmentarzu
Zachodniopomorska Policja
Po 70 latach serce zostało znów zamontowane w dzwonie

W lipcu tego roku jeden z zachodniopomorskich policjantów, prywatnie także historyk, znalazł serce dzwonu podczas prac porządkowych na cmentarzu. Skojarzył ten przedmiot z zabytkowym dzwonem z kościoła w innej, pobliskiej miejscowości. Połączono oba przedmioty i okazało się, że idealnie do siebie pasują.

W 2015 roku koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie odnalazł w pow. pyrzyckim poszukiwany dzwon z 1672 roku, który zaginął z kościoła w Kołbaskowie.

 

Barokowy dzwon był pozbawiony serca, a jego losy nie były do końca jasne. W lipcu 2022 roku historyk i policjant nadkom. Marek Łuczak wraz z wolontariuszami prowadził prace ewidencyjne i porządkowe na cmentarzu w Smolęcinie, gdzie jednym z odnalezionych artefaktów było właśnie serce dzwonu.

 

Policjant skojarzył to ze sprawą sprzed siedmiu lat. Materiał źródłowy wskazywał, że dzwon z 1672 roku znajdował się na wieży kościoła w Smolęcinie.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wyspecjalizowany gang wywozi do Rosji skradzione zabytki. M.in. złoto Scytów

 

Po wojnie i zburzeniu wieży, dzwon wraz z wyposażeniem świątyni przeniesiono do kościoła w Kołbaskowie. Serce prawdopodobnie odpadło podczas upadku wieży i pozostało w Smolęcinie, a sam dzwon wywieziono.

 

Aby potwierdzić informacje źródłowe trzeba było podnieść 400-kilogramowy dzwon. Okazało się, że wszystko pasuje do siebie idealnie.

Historia zabytkowego dzwonu sięga XVII wieku

Barokowy dzwon został ufundowany w 1672 roku przez namiestnika króla szwedzkiego Heinricha Celestyna von Sternbach z Kamieńca.

 

400-kilogramowy artefakt odlał ze spiży znany szczeciński ludwisarz Lorentz Kökeritz. Jego syn Wawrzyniec odlał w 1682 roku słynny duży dzwon wiszący przy szczecińskiej katedrze św. Jakuba.

 

- To piękny dzwon. Jest to świetny kawałek sztuki ludwisarskiej, bo jest rewelacyjnie wykonany - powiedział nadkom. Marek Łuczak.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Lwów zabezpiecza swoje zabytki. Część z nich przeniesiono do schronów

 

W końcu lat 40. XX wieku dzwon z Smolęcina przewieziono do kościoła parafialnego w Kołbaskowie i w 1958 roku wpisano go w rejestr zabytków, jako dzwon z Kołbaskowa. Zabytkowy dzwon znajdował w kościele jeszcze w 1987 roku. Następnie zaginął i konserwator zgłosił brak zabytku.

 

Serce dzwonu zostało zamontowane na próbę, aby potwierdzić dopasowani
Serce dzwonu zostało zamontowane na próbę, aby potwierdzić dopasowanie

 

W styczniu 2015 roku policjant zajmujący się ochroną zabytków w KWP w Szczecinie otrzymał informację o tym, że poszukiwany dzwon znajduje się na terenie gospodarstwa w powiecie pyrzyckim. Po przeanalizowaniu informacji i ustaleniu szczegółów, policjanci odnaleźli zabytkowy dzwon w oborze na terenie wsi pod Pyrzycami.

 

ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie 5-latki. Dziewczynka znalazła zabytek, który ma 3 tys. lat

 

Właściciel posesji wyjaśnił, że na początku lat 90. XX wieku ksiądz z Kołbaskowa miał kolegę w tej wsi i podarował mu dzwon dla kościoła, który właśnie miał być odbudowywany. Kościoła nie odbudowano, a pozostawiony na przechowanie dzwon z 1672 roku wciąż tkwił w stodole. Przewieziono go  z powrotem do Kołbaskowa i w 2015 roku ustawiono koło groty na cmentarzu przykościelnym.

 

mbl/arż / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie