Wojna w Ukrainie: Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem na temat agresji Rosji

Polska
Wojna w Ukrainie: Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem na temat agresji Rosji
PAP/Art Service 2
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem w dużej mierze na temat rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu - przekazała Kancelaria Prezydenta.

O piątkowej rozmowie telefonicznej polskiego prezydenta z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej prezydencka kancelaria poinformowała na swej stronie internetowej.

 

Jak podkreślono, "rozmowa trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

 

Polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści

"Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi" - zaznaczyła KPRP.

 

ZOBACZ: Prezydent Chin Xi Jinping miał odrzucić zaproszenie Putina. Kreml komentuje

 

Jak podkreślono w komunikacie po rozmowie, przewodniczący ChRL Xi Jinping wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. "Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

 

"Bardzo się cieszę z rozmowy z Przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem" - napisał z kolei na Twitterze prezydent Duda.

 

"Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym, omówiliśmy relacje polsko-chińskie, których rozwój jest istotnym punktem polityki RP" - dodał.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie