Wojna w Ukrainie. Analitycy ISW: Zdobycie Bachmutu może być głównym celem tego etapu wojny

Świat
Wojna w Ukrainie. Analitycy ISW: Zdobycie Bachmutu może być głównym celem tego etapu wojny
Facebook/Генеральний штаб ЗСУ
Zdobycie Bachmutu może być głównym celem tego etapu wojny

Zdaniem analityków z Instytutu Studiów nad Wojną, zajęcie Bachmutu będzie najprawdopodobniej głównym celem Moskwy na obecnym etapie wojny w Donbasie. Ekspertyzę zdają się potwierdzać działania Rosjan. Z raportu opublikowanego przez Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych wynika, że najeźdźcy atakują obwód doniecki na południowy wschód od wskazanego przez ISW miasta.

Analitycy z ISW ocenili, że "rosyjskie zgrupowanie w obwodzie donieckim będzie prawdopodobnie dążyć do wykorzystania dotychczasowych niewielkich zdobyczy na południowy wschód od Bachmutu i kontynuowania ofensywy w tym obszarze". Dodali, że intensywność ataków na Siewiersk może się zmniejszyć.

 

"Jest jednak zbyt wcześnie, by to ocenić" - zaznaczyli analitycy.

Rosjanie bez zdobyczy pod Siewierskiem

Analizując sytuację na froncie, ISW wskazuje, że wojska rosyjskie próbowały prowadzić natarcie w kierunku Bachmutu, opierając się o zajęte niedawno pozycje w rejonie Nowołuhanskego i Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej, a także miejscowości Berestowe.

 

ZOBACZ: Specjalny statut Polaków w Ukrainie. Rada Najwyższa przyjęła ustawę

 

"Pod Siewierskiem, przeciwnie, Rosjanom nie udało się odnieść konkretnych zdobyczy od zajęcia na początku lipca granicy administracyjnej obwodu ługańskiego" – pisze ISW.

 

Analitycy oceniają jednak, że nawet jeśli Rosjanie zrezygnują z ataków na Siewiersk i skoncentrują się na Bachmucie, jest mało prawdopodobne, że uda im się zdobyć to miasto.

Rosjanie chcą ograniczyć ukraińskie ostrzały

Według ISW Rosjanie najwyraźniej nasilają działania ofensywne w rejonie Awdijiwki, by ograniczyć ukraińskie ostrzały okupowanego Doniecka i okolic.

 

ZOBACZ: Prawosławny duchowny z rosyjskiej cerkwi zaatakował krzyżem ukraińskiego odpowiednika

 

Ponadto, jak ocenili analitycy amerykańskiego ośrodka, wojska rosyjskie mogą przygotowywać się do wznowienia ofensywy w kierunku Charkowa.

Rosyjska ofensywa w obwodzie donieckim

W piątek rano Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły ataki na południowy wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim.

 

"Siły ukraińskie skutecznie odparły ataki przeciwnika w kierunku Werszyny i Semyhiria na południowy wschód od Bachmutu" – powiadomił sztab generalny w porannym komunikacie, opublikowanym na Facebooku.

 

Walki nadal trwają

Sztab Generalny informuje jednocześnie, że Rosjanie w dalszym ciągu atakują w pobliżu miejscowości Nowołuhanske i Sołedar – toczą się tam walki.

 

Powiadomił również o atakach przeciwnika w rejonie Awdijiwki, Krasnohoriwki i wsi Wełyka Nowosiłka na północ i wschód od Doniecka. Wojska rosyjskie miały tam ponieść duże straty i wycofać się.

 

ZOBACZ: Dmitrij Miedwiediew publikuje mapę rozbioru Ukrainy. Ujęto na niej Polskę

 

Rosjanie kontynuują intensywny ostrzał pozycji ukraińskich wojsk i ukraińskich miejscowości wzdłuż linii styczności w Donb?sie, a także na południu kraju i pod Charkowem. Na różnych odcinkach frontu przeprowadzili ataki lotnicze.

 

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie