Kiedy ruszy produkacja czołgów K2 w Polsce? Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyjaśnia

Polska
Kiedy ruszy produkacja czołgów K2 w Polsce? Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyjaśnia
Polsat News

Polska kupi uzbrojenie od Korei Południowej. Jednym z elementów transakcji będą czołgi. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformował w Polsat News, że ich produkcja będzie się odbywała w Polsce. Zdradził również, gdzie będą zlokalizowane nowopowstałe zakłady produkcyjne.

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w środę umowy na południowokoreańskie uzbrojenie dla polskiego wojska. Chodzi o lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9.

 

 

- Poza bezpośrednim pozyskaniem ze strony koreańskiej czołgów K2, Polska Grupa Zbrojeniowa stanie się producentem tego wozu na terenie Polski - powiedział w rozmowie z Michałem Stelą Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Inwestycje w nowe zakłady

- Mamy mieć pełną zdolność produkcji tego czołgu w naszych zakładach - dodał. - Aby było to możliwe, niezbędne jest przygotowanie dodatkowych linii produkcyjnych. Już w tej chwili pracujemy roboczo z naszymi partnerami z Korei Południowej - poinformował. 


- Skala produkcji, z która musimy się zmierzyć i jej specyfika, będzie wymagała od nas inwestycji w nowe lokalizacje zakładów - dodał. 


- Zakładamy, że ten czołg szybko stanie się polską konstrukcją - chodzi tutaj o produkcję i montaż w polskich zakładach - powiedział prezes PGZ.

 

ZOBACZ: Ukraina. Cudzoziemcy będą mogli zamawiać napisy na pociskach rakietowych. Środki trafią do armii

 

Jak dodał, produkcja czołgów zlokalizowana będzie prawdopodobnie w centralnej Polsce, ale "na pewno za linią Wisły". Jak podkreślił, na przygotowania są trzy lata.


- W 2025 roku mamy być gotowi do pełnej produkcji. Nie jest to długi okres, biorąc pod uwagę przygotowania infrastruktury i wyszkolenie pracowników, ale pomogą nam w tym nasi koledzy z Korei i to zdecydowanie przyspieszy cały proces - wyjaśnił.

"Zaletą jest cena"

Prezes PGZ zdradził również nieco szczegółów dotyczących myśliwców FA-50. 

 


- Jest to samolot szkolno-bojowy. Jest to nowoczesna jednostka, której jedną z zalet jest cena - powiedział. 

 
- Musimy zastąpić samoloty obecnie funkcjonujące w Polskich Siłach Zbrojnych - Su-22 i MiG-29, które lata świetności mają już za sobą - wyjaśnił. 

 

ZOBACZ: Koreański sprzęt dla polskiego wojska. Juliusz Sabak: Najwięcej kontrowersji wzbudzają myśliwce


- Kwestie przekazywania kodów źródłowych, czy możliwości weryfikacji na najwyższym poziomie elektroniki tego samolotu są elementem dyskusji międzyrządowych. My jako PGZ będziemy zobowiązani do zapewnienia pełnego serwisu tym samolotom - dodał.    
  
W czasie rozmowy poruszono również temat amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS, które chce zakupić Polska. - Sprawą zajmuje się teraz amerykańska administracja. Myślę, że najbliższe miesiące dadzą jednoznaczną odpowiedź w tej sprawie - powiedział Chwałek. 

 

WIDEO: Zobacz rozmowę z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

 

"Zwiększają się nasze zdolności produkcyjne"

Prezes PGZ zapewniał również o zwiększeniu możliwości produkcyjnych w polskich zakładach. 
  
- Z każdym tygodniem zwiększają się nasze zdolności produkcyjne. Każdy kolejny kwartał, każdy kolejny rok, to nabieranie tempa, które będzie odpowiadało zapotrzebowaniu ze strony sił zbrojnych, ale też rynków trzecich - przekazał. 
  
- W obecnej sytuacji geopolitycznej praktycznie wszystkie siły zbrojne na świecie są teraz zainteresowane zwiększonymi zakupami - stwierdził.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Polskie Kraby na polu bitwy. Sztab Sił Zbrojnych pokazał nagranie

 

- Nie wypadamy źle na tle świata. Ostatnie targi w Paryżu pokazały olbrzymie zainteresowanie polskim sprzętem. Jeśli dziś bylibyśmy w stanie wyprodukować kolejne tysiące sztuk rakiet "Piorun", cała ta produkcja zeszłaby w mgnieniu oka - podkreślił.  
  
- W sierpniu otworzymy kolejną linię produkcyjną w zakładach w Mesku, które są głównym producentem amunicji w Polsce. To pozwoli nam kilkukrotnie zwiększyć produkcję - dodał. 

dk/pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie