Rafał Trzaskowski o tzw. ustawie węglowej: Albo się pomaga wszystkim, albo się nie pomaga

Polska
Rafał Trzaskowski o tzw. ustawie węglowej: Albo się pomaga wszystkim, albo się nie pomaga
Polsat News
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Albo się pomaga wszystkim, albo się nie pomaga. Jeżeli rządzących nie stać, żeby pomagać wszystkim Polakom, to dlaczego wybierają tylko tych, którzy palą węglem - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do tzw. ustawy węglowej.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się do porozumienia ministrów krajów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za sprawy energii w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.

 

- Na pewno trzeba będzie oszczędzać energię. Problem polega na tym, że rządzący chcą pomagać tylko i wyłącznie tym, którzy palą węglem, a na lodzie zostawić tych, którzy czerpią energię choćby z gazu, biomasy, czy peletu. Mnie takie rozwiązania dziwią - powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski: Albo się pomaga wszystkim, albo się nie pomaga

Prezydent Warszawy przypomniał, że na Mazowszu od przyszłego roku palenie węglem będzie zakazane. - Można się zastanowić, czy nie zawiesić tego typu przepisów na rok - dodał. Odnosząc się do Warszawy przekazał, że w stolicy jest 4-5 tys. gospodarstw domowych ogrzewających się węglem, które będą mogły skorzystać z dopłat.

 

- Mam nadzieję, że to nie będzie pomoc tylko dla tych, którzy palą węglem, ale także dla tych, którzy używają innych źródeł energii. A ci wszyscy, którzy tak jak w Warszawie olbrzymia większość korzysta z sieci ciepłowniczej, będą mogli liczyć na inne ceny - dodał.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę

 

Wiceprzewodniczący PO powiedział, że on wprowadziłby dodatek dla wszystkich. - Albo się pomaga wszystkim, albo się nie pomaga - mówił. - Jeżeli rządzących nie stać, żeby pomagać wszystkim Polakom, to dlaczego wybierają tylko tych, którzy palą węglem - dodał.

 

- Rząd twierdzi, że ma mnóstwo pieniędzy i jest gotów nimi szastać na lewo i prawo. To w tym momencie, kiedy naprawdę trzeba pomóc ludziom, niech używa tych pieniędzy w sposób całkowicie sprawiedliwy - powiedział prezydent Warszawy.

Trzaskowski: Rząd zmarnował siedem lat transformacji energetycznej

Polityk mówił, że w Europie ceny energii również rosną, ale nie tak jak w Polsce, "dlatego, że ten rząd zmarnował siedem lat transformacji energetycznej". 

 

- Więcej - leżą miliardy na stole z Funduszu Odbudowy. Wszystkie państwa UE korzystają z nich, m.in. po to, żeby dokonywać transformacji energetycznej. Natomiast przez zachowanie rządu PiS-u tych pieniędzy w Polsce nie ma - dodał.

 

"Na pewno nie Niemcy powinni opowiadać nam, jak powinien wyglądać system instytucjonalny UE"

Trzaskowski został zapytany przez Bogdana Rymanowskiego o niedawne słowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który w kontekście stosowania unijnych wet, stwierdził: "Nigdy więcej samolubnych blokad decyzji europejskich przez poszczególne państwa członkowskie. Koniec z narodowym unilateralizmem, który szkodzi Europie, jako całości."

 

- Zastanawiam się, gdzie byli niemieccy politycy, kiedy myśmy przekonywali, żeby mówić jednym głosem, znacznie bardziej dobitnie, jeśli chodzi o sprawy energetyczne. Na przykład dzisiaj wszyscy mówią o jednych zakupach UE. Kiedy myśmy to proponowali, Niemcy mówili: "Nie, to jest nasza prerogatywa" - powiedział polityk.

 

- Uważam, że po latach złej oceny tego, co się dzieje w stosunkach między Unią a Rosją, na pewno nie Niemcy powinni opowiadać nam, jak powinien wyglądać system instytucjonalny Unii Europejskiej - dodał. 

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie