Zbigniew Ziobro: Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę

Polska
Zbigniew Ziobro: Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę
Polsat News
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

- Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej. Odniósł się w ten sposób do wywiadu, w którym szefowa KE Ursula von der Leyen stwierdziła, że nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" ("DGP") szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że "nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania pieniędzy z KPO"

Ziobro: Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę

Minister sprawiedliwości przypomniał, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen niedawno była z wizytą w Warszawie i "wyrażała zadowolenie z zmian wprowadzonych ustawą autorstwa pana prezydenta, przygotowaną w porozumieniu z panem premierem, twierdząc, że daje ona podstawę do uruchomienia środków europejskich".

 

- Dzisiaj dowiadujemy się z wywiadu, że zmieniła zdanie. Dowiadujemy się, że te środki znowu mają być niewypłacane, ponieważ pani von der Leyen stawia kolejne zarzuty ustawie, która została przygotowana i znowu coś jej się nie podoba - dodał.

 

ZOBACZ: Ziobro: Unia Europejska nas szantażuje. Ostrzegaliśmy przed tym premiera 

 

Ziobro podkreślił, że Solidarna Polska i Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna twierdzą, że nie chodzi o zmianę w sądownictwie, ale o zmianę władzy w Polsce na taką która "będzie odpowiadała Brukseli, a tak naprawdę Berlinowi".

 

- Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę. Jeżeli to by było prawdą, to znaczy, że mamy do czynienia z wielkim skandalem i kolejnym oszustwem ze strony KE - dodał.

 

Unijny Fundusz Odbudowy

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy. Od głosu wstrzymała się jedynie Holandia, ale cztery inne kraje poparły nasz KPO pod pewnymi warunkami.
 
"Zielone światło" dla KPO przedstawionego przez Polskę dali unijni ministrowie finansów, obradujący w Luksemburgu.

 

Komisja Europejska czeka teraz na ruch władz Polski, czyli realizację tzw. kamieni milowych. Spełnienie wymagań Komisji Europejskich, takich jak wdrożenie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoli na wypłatę pieniędzy z KPO.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Unia Europejska okrada Polskę

 

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym weszła w życie 15 lipca. Jej głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

 

Unijny Fundusz Odbudowy ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią COVID-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie