Na Ukrainę czy do Ukrainy? Opinia Rady Języka Polskiego

Polska
Na Ukrainę czy do Ukrainy? Opinia Rady Języka Polskiego
Flickr/Ted Eytan

"Rada Języka Polskiego zachęca do szerokiego stosowania składni 'w Ukrainie' i 'do Ukrainy' i nie uznaje składni z 'na' za jedyną poprawną" - czytamy na stronie RJP. Jak dodaje Rada, "niezależnie od faktycznych przyczyn jakiegoś zwyczaju językowego ważne jest, jak odbierają go ludzie, których on dotyczy".

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w mediach zaczęło pojawiać się coraz więcej przekazów dotyczących naszych wschodnich sąsiadów.

 

Jednocześnie spopularyzowało się stosowanie przyimków "w" i "do", w odniesieniu do tego kraju . To z kolei wywołało kontrowersje i niepewność językową wśród niektórych Polaków. Wiele osób było zdania, że formy "w Ukrainie" czy "do Ukrainy" są niepoprawne.

Do Ukrainy czy na Ukrainę. RJP wydała opinię

Do sprawy odniosła się Rada Języka Polskiego, która opublikowała opinię w tej kwestii. "W obliczu wojny w Ukrainie do Rady oraz do jej członków napływają wciąż pytania i wnioski w sprawie właściwego użycia przyimków z nazwą Ukraina" - czytamy.

 

ZOBACZ: Polskie czołgi PT-91 Twardy dotarły do Ukrainy

 

Eksperci wskazali, że "zwyczaj językowy preferujący przyimki na i do w odniesieniu do nazw niektórych bezpośrednich i pośrednich sąsiadów Polski ukształtował się bardzo dawno".

 

Jak dodali, wspomniany zwyczaj stanowi "relikt dawnej rzeczywistości i nie jest przejawem kwestionowania suwerenności Ukrainy, Litwy, Łotwy, Białorusi, Słowacji czy Węgier".

Szczególna sytuacja i odczucia wschodnich sąsiadów

RJP argumentuje, że "od kilku lat składnia 'do Ukrainy/Białorusi', 'w Ukrainie/Białorusi' wyraźnie zwiększa frekwencję w polszczyźnie". "Nie bez znaczenia były w tym przypadkiem rewolucje w obu krajach oraz agresja na Ukrainę" - dodaje RJP.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie: Prawie 800 tys. obywateli straciło domy

 

W ocenie specjalistów od języka polskiego "w wypadku Ukrainy jest jeszcze więcej językowych argumentów za konstrukcjami 'w Ukrainie / do Ukrainy'".

 

"Oficjalna nazwa tego państwa nie zawiera słowa republika ani innego – brzmi po prostu Ukraina. Nie możemy więc wybrać wersji bardziej oficjalnej i łączyć przyimka w ze słowem republika, tak jak to robimy z nazwami innych państw (por. oficjalne: w Republice Białorusi/Republice Litewskiej), gdyż taka wersja nie istnieje" - wyjaśniono.

 

Rada Języka Polskiego wzięła też "pod szczególną uwagę sytuację i odczucia naszych ukraińskich przyjaciół, którzy wyrażenia na Ukrainie, na Ukrainę często odbierają jako przejaw traktowania ich państwa jako niesuwerennego".

 

Eksperci zachęcili więc do "szerokiego stosowania składni 'w Ukrainie' i 'do Ukrainy'". "Nie uznajemy składni z 'na' za jedyną poprawną" - podsumowano.

mst/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie