Wojna w Ukrainie. Czeczeński ochotnik Maga o kadyrowcach: To reżim marionetek

Polska
Wojna w Ukrainie. Czeczeński ochotnik Maga o kadyrowcach: To reżim marionetek
Polsat News
Czeczeński ochotnik Maga walczy po stronie ukraińskiej armii przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy

- Chcemy, żeby ta walka przeciwko reżimowi popełniającemu zbrodnie wojenne skończyła się na naszym pokoleniu. To, co widzimy w Ukrainie, jak bombardowane są domy cywilów, to oczywiście przypomina nam Czeczenię - mówił na antenie Polsat News Maga, 30-letni czeczeński ochotnik walczący po stronie ukraińskiej armii przeciwko rosyjskiemu agresorowi.

Wszyscy pamiętają jak potężnie było zniszczone miasto Grozny. Świat nigdy nie potępił okupacji Czeczeńskiej Republiki Iczkerii ani ludobójstwa narodu czeczeńskiego w latach 90. XX wieku. Walka Ukrainy zatem, to także Wasza walka o wolność. Co naprawdę myślą Czeczeni? - zapytał prowadzący Bartosz Kwiatek.

 

- Jesteśmy już drugim walczącym pokoleniem. Mój ojciec brał udział w pierwszej wojnie czeczeńskiej, teraz walczę ja, już na terytorium Ukrainy, ale z tym samym agresorem. Wówczas nie uznano naszej niepodległości, ale nasz pierwszy przywódca, prezydent Dżochar Dudajew, ostrzegał Europę, że Rosja jest zainteresowana terytoriami europejskimi, ale nikt go nie słuchał. Dziś oczywiste jest, że kraj Władimira Putina nie porzucił swoich ambicji imperialnych - powiedział Maga.

 

WIDEO: Czeczeński ochotnik Maga o kadyrowcach: To reżim marionetek

 

 

- Chcemy żeby nareszcie ta walka przeciwko reżimowi popełniającemu zbrodnie wojenne skończyła się na naszym pokoleniu. To, co widzimy w Ukrainie, jak bombardowane są domy cywilów, to oczywiście przypomina nam Czeczenię - dodał.

 

Kim są kadyrowcy i kto ich popiera? - zapytał dziennikarz Polsat News.

 

- To reżim marionetek. To ludzie, którzy są przeciwko własnemu narodowi z powodu jakichś bonusów, albo pieniędzy, albo władzy. To osoby gotowe niszczyć własny naród i gotowe robić to samo innym narodom. Są zbrodniarzami - powiedział czeczeński ochotnik.

Dostawy broni są kluczowe

Maga zauważył, że wojsko ukraińskie trzyma się bardzo dobrze dzięki dostawom sprzętu z Zachodu.

 

- Ta broń od naszych sojuszników bardzo pomaga nam w walce i mamy nadzieję, że będzie jej coraz więcej. Zwycięstwo Ukrainy będzie oznaczało bezpieczeństwo na terenie całej Europy - stwierdził.

 

- Mamy nadzieję, że w tym przypadku także Czeczenii uda się wyzwolić. Mamy na sobie piętno terrorystów i bandytów, tak jak teraz próbuje się obrzydzić Ukraińców nazywając ich nazistami - dodał.

Ile jeszcze potrwa wojna?

Maga stwierdził, że wojna może zakończyć się za sprawą jeszcze szerszej pomocy ze strony sojuszników.

 

- Ukraińcy mają wolę walki o swoją wolności, ale brakuje im nowoczesnej broni, aby ocalić cywili i swoje terytorium - podsumował.

 

arż / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie