Pielgrzymka pokutna papieża do Kanady. Ks. Kobyliński: Nie znam w dziejach takiego wydarzenia

Świat
Pielgrzymka pokutna papieża do Kanady. Ks. Kobyliński: Nie znam w dziejach takiego wydarzenia
PAP/EPA/CIRO FUSCO
Na zdjęciu: Papież Franciszek w drodze do Kanady

- Nie znam w dziejach Kościoła takiego wydarzenia, żeby papież organizował pielgrzymkę pokutną, dodatkowo poruszając się na wózku inwalidzkim - powiedział na antenie Polsat News ks. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW. Jego zdaniem podróż Franciszka do Kanady, gdzie spotka się z przedstawicielami rdzennej ludności, jest "wydarzeniem absolutnie historycznym".

Swoją pielgrzymkę w Kanadzie sam papież określił jako "pokutną", bo jej celem jest pojednanie się Kościoła z tubylczymi mieszkańcami tego kraju.

 

Chodzi o sprawę przymusowych szkół dla dzieci z tych ludów, prowadzonych w imieniu rządu przez duchownych i zakonnice, w tym katolickich.

 

O pielgrzymce Franciszka na antenie Polsat News mówił ks. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W jego opinii mamy do czynienia z "wydarzeniem absolutnie historycznym".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek: Chcę jechać do Rosji. Pojadę tam w służbie pokojowi

 

- Nie znam w dziejach Kościoła takiego wydarzenia, żeby papież organizował pielgrzymkę pokutną, dodatkowo poruszając się na wózku inwalidzkim - ocenił.

WIDEO: Pielgrzymka papieża do Kanady. Komentarze w Polsat News

Oczekiwania wobec wizyty papieża w Kanadzie

Gościem Polsat News był też Thomas Łukaszuk, były wicepremier prowincji Alberta w Kanadzie. Pytany o oczekiwania w kwestii wizyty papieża Franciszka w Kanadzie ocenił, że "wielką rolę będzie odgrywało to, jak przeprosiny Franciszka przeniosą się na działania Kościoła w Kanadzie po jego wyjeździe z tego kraju".

 

- Znaczenie będzie miało również, czy (działania papieża - red.) przeniosą się na wypłacenie 21 mld dolarów odszkodowań, o których wspominał - dodał.

 

Łukaszuk podkreślił jednocześnie, że rdzenne narody Kanady nie chcą, aby "Kościół zbierał od parafian pieniądze na odszkodowania, ale użył do tego swoich obecnych majątków".

Papież Franciszek pojedzie do Ukrainy? Możliwe terminy

Ks. Andrzej Kobyliński zapytany o ewentualną podróż papieża do Ukrainy stwierdził, że "rozważany jest wariant sierpniowy lub wrześniowy". - Populacja Kanadyjczyków o ukraińskich korzeniach jest bardzo znacząca. To jest prawie półtora miliona osób - powiedział. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o mediach: Dezinformacja jest na porządku dziennym

 

Ocenił, iż "słowa papieża dotyczące Ukrainy, wojny Rosji z Ukrainą, będą przez wszystkich bardzo szczególnie analizowane. Szczególnie ważne będą one dla Kanadyjczyków, którzy mają ukraińskie korzenie".

Pielgrzymka Franciszka do Kanady. 20 lat po wizycie Jana Pawła II

Papież Franciszek przyleciał do Kanady dzień po 20. rocznicy przyjazdu Jana Pawła II. Hasłem pielgrzymki są są słowa "kroczyć razem".

 

Wcześniej, na przełomie marca i kwietnia delegacje rdzennych mieszkańców, także byłych uczniów szkół, odwiedziły papieża w Watykanie i wtedy Franciszek obiecał im przyjazd do Kanady.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek spotkał się z Elonem Muskiem

 

67 procent mieszkańców Kanady to chrześcijanie, wśród których - jak wylicza Watykan - 44 procent to katolicy.

mst/wka / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie