Papież debiutuje na Spotify. Franciszek mówi o sobie i odpowiada na pytania

Świat
Papież debiutuje na Spotify. Franciszek mówi o sobie i odpowiada na pytania
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Franciszek opowiada o sobie na Spotify

- Nie czuję, że mam 85 lat - powiedział papież. Franciszek zadebiutował na Spotify, gdzie mówił o sobie i odpowiadał na pytania swojego dawnego rzecznika z Buenos Aires, księdza Guiilermo Marco. - Śmieję się sam z siebie i idę naprzód - zapewnił papież.

- Nie czuję swojego wieku. Kiedy myślę o tym, że mam 85 lat, wydaje mi się to nierealne: ja w tym wieku? - powiedział papież.

 

Zapytany czy nadal wcześnie wstaje, by się modlić, odparł, że tak. - Bo jeśli nie modli się rano, nie modli się już więcej - stwierdził.

"Kobieta zaczęła krzyczeć i się skończyło"

- Brakuje mi chodzenia po ulicach. W Buenos Aires spacerowałem, jeździłem autobusem. Tu kiedy dwa razy wyszedłem, zostałem przyłapany na gorącym uczynku. Dwa razy - zimą o 7 wieczorem, kiedy nic się nie dzieje, jest ciemno. Poszedłem do optyka, ale kobieta na balkonie zaczęła krzyczeć "papież" i się skończyło - wspominał Franciszek.

 

Gdy z kolei poszedł odwiedzić przyjaciół w ich sklepie płytowym, zobaczył go dziennikarz czekający na taksówkę.

 

Papież podkreślił, że nie jest prawdą, iż wymyka się ukradkiem z Domu Świętej Marty, gdzie mieszka. Przypomniał, że w tajemnicy Watykan opuszczał św. Jan Paweł II, by pojeździć na nartach.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek spotkał się z Elonem Muskiem

 

Franciszek wyjaśnił też ponownie, dlaczego nie chciał mieszkać w apartamencie w Pałacu Apostolskim, który odwiedził zaraz po wyborze.

 

- Ogromne wrażenie robi to, jaki jest przestronny; nie tyle luksusowy, ile olbrzymi - powiedział papież. Porównał papieski apartament do "odwróconego lejka".

"Daj mi drogę wyjścia"

- Każdy, kto miałby prawo wstępu, tam wchodzi, a do tego wpada się w ręce współpracowników, traci niezależność i jest się bez ludzi - stwierdził papież. Następnie wyznał: "Dlatego poprosiłem Boga: 'daj mi drogę wyjścia'".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o mediach: Dezinformacja jest na porządku dziennym

 

Gdy po konklawe pozostał w Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał w jego trakcie, zobaczył sprzątaczki przygotowujące nowy apartament gościnny dla niego, już jako papieża.

 

- Sypialnia z łazienką, pokój do przyjmowania gości i gabinet. Powiedziałem: "Bóg włożył mi to w ręce" -  dodał Franciszek.

 

Powtórzył to, co powiedział kiedyś podczas spotkania z młodzieżą: postanowił tam zamieszkać na stałe "z powodów psychiatrycznych".

msm/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie