Polskie czołgi PT-91 Twardy dotarły do Ukrainy

Świat
Polskie czołgi PT-91 Twardy dotarły do Ukrainy
Wikimedia Commons/Ministerstwo Obrony Narodowej
Polski czołg PT-91 Twardy

Polskie czołgi PT-91 Twardy są już w Ukrainie - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W mediach społecznościowych podziękował Polakom i zapewnił, że jest "bardzo wdzięczny przyjaciołom".

Jermak na Twitterze, ogłaszając finisz pomyślnej dostawy czołgów, zwrócił się do Polaków słowami: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

 

Polskie PT-91 Twardy w Ukrainie. W sieci pojawiło się nagranie

Polski czołg podstawowy PT-91 Twardy to głęboko zmodernizowany czołg sowieckiej konstrukcji T-72. Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać prawdopodobnie czołgi naszej produkcji, które służą teraz Ukrainie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zagraniczni ochotnicy zginęli w Ukrainie. Wśród nich Kanadyjczyk

 

Film w serwisie Telegram opublikowała agencja Unian, podkreślając, że nie udało jej się potwierdzić autentyczności wideo.

 

W zamian Polska ma dostać czołgi Abrams

Braki powstałe po przekazaniu Ukrainie czołgów T-91 Twardy mają zostać uzupełnione przez amerykańskie Abramsy. Mówił o tym Mariusz Błaszczak. Uściślał, że umowa o zakupie 116 maszyn została uzgodniona ze Stanami Zjednoczonymi. 

 

Pod koniec kwietnia na antenie Polsat News premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że strona polska przekazała Ukrainie czołgi T-72. Miały być w liczbie pozwalające na sformowanie dwóch brygad, czyli ponad 200 sztuk.

 

ZOBACZ: Viktor Orban: To, co teraz robi Europa, skutkuje przedłużeniem wojny

 

Z kolei na początku kwietnia szef MON podpisał kontrakt na zakup zakup 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji. Dostawy przewidziano na lata 2025-2026.

mst/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie