Pokutna pielgrzymka papieża do Kanady. Franciszek apeluje: Dołączcie z modlitwą

Świat
Pokutna pielgrzymka papieża do Kanady. Franciszek apeluje: Dołączcie z modlitwą
Flickr/Catholic Church England
Hasło kanadyjskiej pielgrzymki papieża to "Kroczyć razem"

Spotkania z rdzennymi mieszkańcami Kanady są głównym celem pokutnej pielgrzymki papieża Franciszka do tego kraju. Jego podróż rozpoczyna się w niedzielę i potrwa sześć dni. Przyszli rozmówcy, jak i inni mieszkańcy Kanady oczekują, że Franciszek przeprosi w imieniu Kościoła za to, w jaki sposób traktowane były dzieci tubylczej ludności w internatach prowadzonych przez duchownych oraz zakonnice.

Trasa 37. zagranicznej pielgrzymki Franciszka to ponad 19 tysięcy kilometrów. Obecny papież będzie drugim w historii odwiedzającym Kanadę. Trzy razy był tam św. Jan Paweł II, ostatnio dokładnie 20 lat temu.

 

ZOBACZ: Swory. Proboszcz umieścił na cmentarzu automat do wody. "To ośmieszanie parafii"

 

Watykan przypomina, że papieska wizyta, skoncentrowana na spotkaniach z rdzenną ludnością, odbywać się będzie jednak w tle wojny na Ukrainie. W wielonarodowościowej Kanadzie mieszka duża wspólnota ukraińska. W programie wizyty nie ma spotkania z jej przedstawicielami, ale oczekuje się, że Franciszek odniesie się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Papież przed pielgrzymką: Proszę, dołączcie z modlitwą

W niedzielę rano na twitterowym koncie papieża pojawił się wpis poświęcony pielgrzymce. "Drodzy bracia i siostry z Kanady, przychodzę do was, aby spotkać się z ludnością tubylczą. Mam nadzieję, że z łaską Bożą moja pielgrzymka pokutna przyczyni się do już podjętej drogi pojednania. Proszę, dołączcie do mnie z modlitwą".

 

 

Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni powiedział dziennikarzom przed podróżą, że jej znaczenie i wymowę "oddaje przemówienie, jakie papież wygłosił 1 kwietnia podczas spotkania z przybyłymi do Rzymu delegacjami rdzennej ludności Kanady" w ramach "procesu pojednania w związku ze sprawą przymusowych szkół dla dzieci z ludów tubylczych".

 

Wspomniane placówki prowadzone one były w imieniu rządu przez Kościoły chrześcijańskie, w tym w 60 proc. przez Kościół katolicki.

Franciszek: Rdzennym Kanadyjczykom wyrządzono wielką krzywdę

Franciszek słuchając wspomnień tych, którzy trafili do tzw. szkół rezydencjalnych i doświadczyli co najmniej "nadużyć", powiedział: - Odczuwam smutek i wstyd z powodu udziału katolików w tym co was raniło; zwłaszcza odpowiedzialnych za edukację. To, co robili było sprzeczne z Ewangelią Jezusa Chrystusa.

 

Jak dodał, "za godne ubolewania postępowanie tych członków Kościoła katolickiego proszę Boga o przebaczenie i chcę wam powiedzieć z całego serca: Jest mi bardzo przykro". - Przyłączam się do moich braci, biskupów kanadyjskich, prosząc was o wybaczenie. Treści wiary nie można przekazywać w sposób sprzeczny z samą wiarą - stwierdził.

 

ZOBACZ: Olsztyn. Jeden ksiądz w seminarium. Z sześciu chętnych połowa odeszła

 

Zdaniem Franciszka rdzennej ludności Kanady "wyrządzono wielką krzywdę, jej tożsamości i kulturze". - Wiele rodzin zostało rozdzielonych, a wiele dzieci padło ofiarą prób narzucenia jednolitości opartej na przekonaniu, że postęp dokonuje się poprzez kolonizację ideologiczną - ocenił.

Plan pielgrzymki papieża Franciszka. Gdzie będzie i z kim spotka się w Kanadzie?

Pierwszym etapem pielgrzymki będzie Edmonton - stolica prowincji Alberta i drugie w niej miasto po Calgary z największą liczbą ludności wywodzącej się z rdzennych ludów. Osadnictwo w tym rejonie rozpoczęło się już co najmniej 3 tysiące lat przed naszą erą.

 

Papież przyleci do Edmonton przed południem czasu miejscowego, czyli po godz. 19 w Polsce. Na lotnisku powita go premier Kanady Justin Trudeau. Po ceremonii udadzą się na krótkie spotkanie. Następnie Franciszek pojedzie do seminarium św. Józefa, gdzie odpocznie po ponad 10-godzinnym locie i gdzie będzie nocował. Na ten dzień nie przewidziano żadnych wydarzeń z jego udziałem.

 

W poniedziałek papież pojedzie do położonego w odległości około 100 kilometrów miejsca o nazwie Maskwacis, co oznacza „wzgórza niedźwiedzia”. Spotka się tam z przedstawicielami wspólnot Metysów i Inuitów. Odwiedzi też ich cmentarz.

 

Po powrocie do Edmonton Franciszek uda się do katolickiego kościoła Świętego Serca, który był pierwszą parafią Metysów i Inuitów. Obecnie uczęszcza do niego wielu imigrantów i uchodźców z całego świata.

 

ZOBACZ: W sierpniu Kościół zachęca "wszystkich ludzi dobrej woli do zachowania abstynencji od alkoholu"

 

Z kolei we rano miejscowego czasu w uroczystość świętych Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej, papież odprawi mszę na Commonwealth Stadium dla około 60 tysięcy osób. Po południu Franciszek weźmie udział w pielgrzymce nad jezioro Świętej Anny. Miejsce to jest celem pielgrzymek katolików od końca XIX wieku. Papież będzie tam przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosi homilię.

 

W środę Franciszek poleci do Quebecu, jednego z najstarszych miast Ameryki Północnej. Tam w historycznej Cytadeli - rezydencji gubernatora generalnego Kanady - spotka się z pełniącą tę funkcję reprezentanta królowej Elżbiety II Mary Simon i z premierem Trudeau oraz z innymi przedstawicielami władz i reprezentantami rdzennej ludności. Do wszystkich wygłosi przemówienie.

 

W czwartek papież odprawi mszę w narodowym sanktuarium w Sainte-Anne-de-Beaupre nad Rzeką Świętego Wawrzyńca, a w katedrze Notre-Dame w Quebecu będzie przewodniczył nieszporom z udziałem duchowieństwa.

 

Natomiast na piątek zapowiedziano kolejne spotkanie papieża z delegacją rdzennej ludności Quebecu. Następnie Franciszek poleci do miasta Iqaluit na terytorium Nunavut, na południe od koła podbiegunowego. Nazwa miasta w języku eskimoskim - inuktitut oznacza „miejsce wielu ryb”. Większość jego mieszkańców stanowią Inuici. Biskupem tych terenów jest urodzony w Istebnej Anthony Wiesław Krótki, ordynariusz diecezji Churchill-Hudson Bay.

 

Ponadto papież odwiedzi szkołę podstawową i spotka się z byłymi uczniami placówek rezydencjalnych, a następnie z młodzieżą i osobami starszymi. Z miasta, w którym panuje arktyczny klimat, Franciszek odleci do Rzymu, dokąd przybędzie w sobotę rano, 30 lipca.

Hasło pielgrzymki to "Kroczyć razem". Logo zaprojektował Metys

Nuncjusz apostolski w Kanadzie arcybiskup Ivan Jurkovič powiedział Radiu Watykańskiemu, że to "nietypowa podróż, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością". - Widać wielką odpowiedzialność wobec opinii publicznej, która niekiedy opiera się na niesłusznych założeniach - dodał.

 

ZOBACZ: Proces Adama "Nergala" Darskiego. "Domagam się poddania go seansom egzorcystycznym"

 

Hasłem pielgrzymki są słowa "Kroczyć razem", a towarzyszy jej logo w odcieniach błękitu w formie kręgu, wypełnionego symbolami zaczerpniętymi z kultury rdzennych ludów i elementami nawiązującymi do posługi następcy Świętego Piotra. Autorem logo jest artysta Shaun Vincent ze społeczności Metysów.

 

Zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez Franciszka w podróży towarzyszyć mu będzie jeden świecki pracownik Watykanu. Jak poinformowano, będzie to osoba zatrudniona w Ogrodach Watykańskich.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie