Władimir Putin bez zaproszenia na pogrzeb byłego premiera Japonii Shinzo Abe

Świat
Władimir Putin bez zaproszenia na pogrzeb byłego premiera Japonii Shinzo Abe
PAP/EPA/ALEXEY MAISHEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK POOL
Władimir Putin nie otrzyma zaproszenia na pogrzeb Shinzo Abe

Władimir Putin nie zostanie zaproszony na pogrzeb byłego premiera Japonii Shinzo Abe – powiadomiła prokremlowska agencja TASS. Uroczystości o charakterze państwowym odbędą się pod koniec września. Zmarły polityk został postrzelony przez zamachowca na wiecu wyborczym 8 lipca.

Według TASS, która powołuje się na japońskie media, rząd w Tokio nie zrezygnuje z sankcji zakazującej przedstawicielom rosyjskiej władzy wjazdu do kraju. Wprowadzono ją po agresji Kremla na Ukrainę.

 

To oznacza, że Władimir Putin nie weźmie udziału w pogrzebie byłego premiera Abe, który - zdaniem agencji - nawiązał dobre relacje z przywódcą Rosji. Wyliczono, że obaj politycy spotkali się 27 razy i zwracali się do siebie po imieniu.

 

Po odejściu premiera Japonii ze stanowiska szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow komentował, że relacje Abe i Putina "oparte były na osobistej sympatii".

Shinzo Abe nie żyje. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy

Datę pogrzebu byłego premiera Japonii wyznaczono na 27 września. Na ceremonię o charakterze państwowym zaproszono zagraniczne delegacje, ale nie potwierdzono jeszcze, kto weźmie w niej udział. Uroczystość odbędzie się w hali Nippon Budokan w centrum Tokio

 

ZOBACZ: Były premier Japonii został postrzelony. Doszło do zamachu


Polityk został postrzelony 8 lipca podczas wiecu wyborczego w mieście Nara, oddalonym o około 20 km od Kioto. Po ataku były premier Japonii był w stanie krytycznym i zmarł w szpitalu, mimo wysiłków lekarzy.

 

Zabójca Abe został schwytany na miejscu. Przekazał, że chciał zamordować byłego szefa rządu, gdyż oskarżał go o związki z organizacją religijną. Sekta - jak mówił - miała oszukać jego matkę.

anw/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie