Rosja: Lista "państw nieprzyjaznych" rozszerzona o pięć krajów Unii Europejskiej

Świat
Rosja: Lista "państw nieprzyjaznych" rozszerzona o pięć krajów Unii Europejskiej
PAP/EPA/SERGEI SAVOSTYANOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Kolejne kraje UE trafiły na listę "państw nieprzyjaznych"

Władze Rosji rozszerzyły w środę listę "państw nieprzyjaznych" wobec kraju o pięciu kolejnych członków Unii Europejskiej - Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię. Łącznie w zestawieniu figuruje już 48 krajów świata - poinformowało w piątek niezależne rosyjskie wydawnictwo "Nowaja Gazieta Jewropa".

Rozporządzenie przewiduje ograniczenia w zatrudnianiu nowych pracowników misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i agencji rządowych "państw nieprzyjaznych", funkcjonujących na terytorium Rosji. Szczególnie restrykcyjnie potraktowano Słowenię i Chorwację, które nie mogą już zatrudniać żadnych nowych członków personelu dyplomatyczno-konsularnego.

 

ZOBACZ: "Paragon grozy" dla Google. Putin wymierzył bolesną karę

 

Na początku marca Kreml sporządził listę "krajów nieprzyjaznych", odpowiadającą zestawieniu krajów, które nałożyły sankcje w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Na liście znalazły się m.in. liczne państwa Unii Europejskiej, w tym Polska, a także USA, Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Norwegia, Singapur, Korea Południowa i Szwajcaria. Transakcje z podmiotami z tym krajów wymagają zgody rosyjskiej komisji rządowej.

Lista "państw nieprzyjaznych". Opłaty za gaz tylko w rublach 

Pod koniec marca prezydent Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego "państwa nieprzyjazne" zostały zobowiązane do płacenia za rosyjski gaz w rublach.

 

ZOBACZ: Rosjanie stracili potężny radar. Teraz drony zgotują im prawdziwe piekło

 

Funkcjonująca od kwietnia na Łotwie "Nowaja Gazieta Jewropa" kontynuuje tradycje niezależnej "Nowej Gaziety", która pod koniec marca zawiesiła działalność w wersji papierowej i w internecie w związku z szykanami ze strony rosyjskich władz. W 2021 roku redaktor naczelny "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za działalność dziennikarską

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie